Hladina oceánů se v minulém století zvýšila o 14 cm. Podle studie roste nejrychleji za 2800 let

ČTK ČTK
23. 2. 2016 19:25
Vědecká studie mezinárodního týmu uvádí, že se hladina světových oceánů v posledním století zvýšila nejrychleji za 2800 let. Ve 21. století očekávají nárůst ještě výrazně vyšší. Na vině je částečně odpovědné globální oteplování způsobené lidskou činností.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington - Hladina světových oceánů se v posledním století zvyšuje nejrychleji za 2800 let, za což je částečně zodpovědné globální oteplování způsobené lidskou činností. Vyplývá to ze studie mezinárodního vědeckého týmu, který se opírá o údaje z dvou desítek míst světa. Hladina oceánů se podle vědců ve 20. století zvýšila o 14 centimetrů proti průměrným hodnotám za posledních 2000 let. Jejich růst může být nyní ještě výrazně vyšší.

Chci být optimistou, chci věřit tomu, že na klimatické konferenci dojde k nějaké shodě, říká vedoucí centra CzechGlobe Michal Marek.
9:27
Chci být optimistou, chci věřit tomu, že na klimatické konferenci dojde k nějaké shodě, říká vedoucí centra CzechGlobe Michal Marek. | Video: Martin Veselovský

Zatímco podle měření vědců až do průmyslové revoluce v 80. letech 19. století činily maximální odchylky hladin moří a oceánů 7,5 centimetru od průměrné hodnoty za 2000 let, ve 20. století to bylo zmíněných 14 centimetrů. "Dvacáté století je bez pochybností nejrychlejší," řekl podle agentury AP geograf a jeden z hlavních autorů studie Bob Kopp. Studii v pondělí otiskl časopis Proceedings of the National Academy of Sciences, který vydává americká akademie věd.

Do roku 2100 se podle vědců lidé musejí připravit na ještě daleko výraznější nárůst. V závislosti na tom, kolik emisí skleníkových plynů vypustí lidstvo do ovzduší a jak poroste teplota vzduchu, odhaduje studie, že by se proti dlouhodobému průměru mohla hladina světového oceánu zvýšit o 28 až 131 centimetrů.

Vědci ke stanovení historicky průměrné výšky hladiny použily řadu geologických metod včetně zkoumání pozůstatků či zkamenělin dávných organismů, usazených hornin či stop v půdě.

Podle jejich zjištění byly až do průmyslové éry výkyvy od průměru většinou směrem dolů. Současný nárůst je z velké části způsoben činností člověka, uvádí studie. To tvrdí i řada předchozích vědeckých prací, tato je však podle stanice BBC založená na velmi důkladném sběru dat.

 

Právě se děje

Další zprávy