"Našli jsme společnou řeč." Blinken se setkal s čínským prezidentem

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 6. 2023 14:42
Americký ministr zahraničí Antony Blinken se v Pekingu setkal s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Si podle agentury Reuters uvedl, že během návštěvy šéfa americké diplomacie bylo dosaženo pokroku ve vztazích obou zemí. Blinken je prvním americkým ministrem zahraničí, který se sešel s čínským prezidentem od roku 2018. Setkal se i s nejvyšším čínským diplomatem Wangem I.
Antony Blinken a Si Ťin-pching.
Antony Blinken a Si Ťin-pching. | Foto: Reuters

"V některých konkrétních bodech jsme našli společnou řeč. To je velmi dobré," prohlásil Si. Vyjádřil přitom naději, že schůzka pozitivně přispěje ke stabilizaci vztahů mezi Pekingem a Washingtonem. Ty vedou spory o obchod, technologie nebo čínské teritoriální nároky.

Blinken uvedl, že Spojené státy se nesnaží potlačovat hospodářský rozvoj Číny, budou ale pokračovat v krocích, které chrání americké národní zájmy. Řekl také, že Washington je připraven spolupracovat s Pekingem v oblastech, kde mají obě země společné cíle, jako je například veřejné zdraví či potravinová bezpečnost. Je také odhodlán pracovat na zvýšení počtu přímých letů mezi USA a Čínou.

Za klíčové označil Blinken, aby Spojené státy a Čína vedly obranné rozhovory. V této otázce se ale podle něj zatím pokročit nepodařilo.

Šéf americké diplomacie dále ocenil konstruktivní roli, kterou Čína podle něj hraje ve snaze o dosažení míru na Ukrajině, jež čelí ruské invazi. Blinken přitom uvedl, že se mu dostalo ujištění Číny, že nebude Rusku poskytovat zbraně.

V otázce Tchaj-wanu Blinken potvrdil, že Spojené státy respektují politiku jedné Číny. Neuznávají tedy Tchaj-wan jako samostatný stát, i když s ním udržují blízké kontakty. Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Blinken při setkání se Siem vyjádřil znepokojení USA a dalších zemí světa ohledně "provokativních" akcí Číny v Tchajwanském průlivu.

Šéf americké diplomacie rovněž při setkání s čínským prezidentem zmínil případy "neoprávněně zadržovaných amerických občanů" v Číně a vyzval Peking, aby vyvíjel tlak na Severní Koreu s cílem zabránit jejím nebezpečným akcím.

Schůzka obou představitelů, která dlouho nebyla potvrzená, byla vnímána jako klíč k úspěchu Blinkenovy dvoudenní návštěvy Číny. Podle Reuters by mohla pomoci k uspořádání summitu mezi šéfem Bílého domu Joem Bidenem a Siem později v letošním roce.

Američtí představitelé před Blinkenovou cestou do Číny uváděli, že vidí jen malou šanci na průlom při řešení konfliktních otázek, což se podle agentury AP zatím potvrdilo. Spory se týkají například obchodu, dále snahy Spojených států brzdit čínský polovodičový průmysl, ale také otázky samosprávného Tchaj-wanu a dodržování lidských práv v Číně.

Nejvyšší čínský diplomat Wang I v asi tříhodinové rozhovoru s Blinkenem, který předcházel setkání s čínským prezidentem, vyzval Spojené státy, aby "se přestaly vměšovat do vnitřních záležitostí Číny, přestaly brzdit vědecký a technologický rozvoj Číny a zrušily nelegální, jednostranné sankce vůči Číně".

V otázce Tchaj-wanu nehodlá Čína činit jakékoli ústupky a kompromisy, zdůraznil Wang I. Peking považuje ostrov za svou provincii a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. "Zachování národní jednoty bude vždy klíčovým zájmem Pekingu," uvedl Wang podle agentury Reuters.

Spojené státy se musí podle Wanga hluboce zamyslet a spolupracovat s Čínou na řešení sporů, aby se předešlo "strategickým překvapením". "Musíme zaujmout zodpovědný postoj k lidu, dějinám a světu a zvrátit klesající spirálu americko-čínských vztahů," citovalo čínské ministerstvo zahraničí Wanga.

Americký ministr zahraničí se měl do Pekingu vydat už v únoru, ale cestu tehdy zrušil kvůli přeletu údajného čínského špionážního balónu nad Spojenými státy, který výrazně narušil vzájemné vztahy. Jeho nynější cesta do země s 1,4 miliardy obyvatel, kde je Blinken jako dosud nejvýše postavený představitel Spojených států od nástupu prezidenta Joea Bidena do úřadu, je vnímána jako pokus o snížení napětí mezi oběma mocnostmi.

Wang byl dříve ministrem zahraničí a nyní zastává nejvyšší zahraničněpolitickou funkci uvnitř vládnoucí komunistické strany. Je tak nadřazen i současnému ministrovi zahraničí Čchin Kangovi, s nímž jednal Blinken v neděli.

 

Právě se děje

Další zprávy