Za požáry na jihu Itálie stojí zřejmě mafie

bh, ČTK
29. 7. 2007 17:40
Spekulanti chtějí získat levnou půdu

Řím - Tisíce hektarů zničeného lesa a půdy a až desetimetrové plameny. Ničivé plameny na jihu Itálie ale možná nemá na svědomí příroda.

Mnozí Italové podezírají ze žhářských útoků mafii. Jinak se podle předsedy parlamentní komise pro mafii Maria Tassoneho nedá vysvětlit, proč na jihu Itálie vypuklo několik požárů "prakticky v tu samou hodinu".

Mafie údajně již řadu let zakládá požáry v pinových a olivových hájích, aby se vypálená země dala později prodat ke stavebním účelům. "V okamžiku, kdy požár dohoří, začnou se nápadně často o pozemek zajímat spekulanti, kteří by ho nikdy nemohli koupit v době, kdy na něm rostl les," popsala tuto taktiku zástupkyně Světového fondu na ochranu přírody (WWF).

Fond proto vyzval Evropskou unii, aby zakázala stavět na vypálených pozemcích. Podle WWF by se tak podařilo zachránit tisíce hektarů lesa před požárem. V Itálii, kde se za poslední týden rozhořelo 752 požárů, doposud zemřelo pět lidí. Řada turistů, kteří zde trávili dovolenou, musela předčasně odjet.

Gran Canaria: oheň zapálil lesník

Na španělském ostrově Gran Canaria se žhářský útok již potvrdil. Oheň úmyslně založil sedmatřicetiletý lesní dělník. Bál se totiž o svou práci a doufal, že likvidace ohořelých stromů mu zajistí živobytí. Když ale uviděl, jak rychle se plameny šíří, zavolal sám hasiče.

Plameny na Peloponésu se stále nedaří zkrotit.
Plameny na Peloponésu se stále nedaří zkrotit. | Foto: Reuters

"Je to ekologická katastrofa doposud neznámých rozměrů," uvedl zástupce úřadů na Kanárských ostrovech o tomto požáru, který zpustošil 3500 hektarů piniového a eukalyptového lesa.

Athény chtějí pomoc od EU

Ani dnes hasiči v Řecku nedostali pod kontrolu rozsáhlý požár na Peloponéském poloostrově. Podle informací místních médií zde vyhořelo již na 100 domů a zničeno bylo několik tisíc hektarů lesa. Hoří i na Iónských ostrovech. Athény vyhlásily krizový stav a obrátily se o pomoc na Brusel.

Požár zachvátil také Bulharsko. Nejhorší je situace na jihu země. Hoří nedaleko Rilského kláštera z 10. století, který je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. 
       

 

Právě se děje

Další zprávy