Za potopením korejské lodi nejspíš stojí vnější exploze

Petr Jemelka Petr Jemelka
16. 4. 2010 14:04
Podezření padá na KLDR, loď ale mohla najet na minu

Soul - Podezření, že má březnové potopení jihokorejského válečného plavidla ve Žlutém moři na svědomí Severní Korea, opět vzrostlo.

Vyšetřovatelé totiž po včerejším vytažení části vraku lodi, která se po výbuchu rozlomila na dvě části, konstatovali, že neštěstí způsobila exploze. A to ne uvnitř trupu, nýbrž taková, jež přišla zvnějška.  

„Na základě vizuálního ohledání můžeme potvrdit, že potopení lodi s nejvyšší pravděpodobností způsobila vnější exploze," řekl vrchní vyšetřovatel Jun Tuk-jong na zvláštní tiskové konferenci, která se uskutečnila po ohledání vraku.

Ministr obrany Jižní Koreje Kim Te-jong ho doplnil s tím, že potopení hlídkové lodi mohlo způsobit severokorejské torpédo.

Ostře sledovaný incident, při němž zahynulo šestačtyřicet námořníků, tak může znamenat eskalaci již tak vyhroceného konfliktu mezi oběma částmi korejského poloostrova, které jsou od uzavření příměří v padesátých letech minulého století oficiálně stále ve válce.

Jihokorejská média berou potopení lodi a následné vyšetřování velmi vážně. Ze včerejšího dvanáctihodinového vyzdvihování trosek, které bylo prováděno 70 metrů vysokým plovoucím jeřábem, vysílala jihokorejská televize po celou dobu živé vstupy.

Konflikt zřejmě nehrozí

Poté, co vyšlo najevo, že za potopením korvety zřejmě stojí vnější exploze, jihokorejská média považují za jediné možné vysvětlení útok KLDR. Vyšetřovatelé jsou ale opatrnější a s konečných verdiktem chtějí počkat, až budou vyzvednuty zbylé části lodi.

Podle analytiků, na které se odvolává agentura Reuters, jsou nicméně odvetná akce či následný otevřený konflikt v případě, že se podezření potvrdí, nepravděpodobné. 

Jižní Korea se prý nebude chtít ekonomicky zatížit, když se jí konečně podařilo nasměrovat zemi k opětovnému růstu. Na druhou stranu je možné, že tento incident zkomplikuje rozhovory s KLDR o jejím jaderném programu.

K potopení plavidla došlo 27. března při rutinní hlídkové plavbě poblíž námořní hranice se Severní Koreou. Podle očitých svědků se ozvala exploze a loď se začala rychle potápět. Zachránit se podařilo 58 členů posádky.

Korveta ovšem mohla najet na minu, jichž se v moři kolem Korejského ostrova nachází desetitisíce. Pocházejí z časů korejské války, jež skončila v roce 1953.

 

Právě se děje

Další zprávy