Jihoafrický soud rozhodoval o výši trestu pro Krejčíře. Líčení přerušila bombová hrozba

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 22. 2. 2016 16:44
Soud, který v pondělí v Jihoafrické republice rozhodoval o výši trestu pro českého podnikatele Radovana Krejčíře, přerušila bombová hrozba. Šlo o planý poplach, policejní psi žádnou výbušninu neobjevili. Líčení bude pokračovat v úterý ráno. Krejčíř byl vinným z pokusu o vraždu, únos a držení drog byl Krejčíř shledán už loni v srpnu. Podle soudce Colina Lamonta unesl a mučil Bhekiho Lukheleho.
Radovan Krejčíř u soudu. Snímek ze září 2015.
Radovan Krejčíř u soudu. Snímek ze září 2015. | Foto: ČTK

Johannesburg - Soud s Radovanem Krejčířem, při němž se měl uprchlý český podnikatel dozvědět, kolik let stráví v Jihoafrické republice za mřížemi, přerušila bombová hrozba.

Soudní budova v Johannesburgu musela být evakuována, policejní psi ale žádnou výbušninu neobjevili. Líčení tak bude pokračovat v úterý ráno.

Během první poloviny líčení Krejčíř obvinil soudce Colina Lamonta ze zaujatosti a požádal o jeho výměnu. Označil ho za neférového a neobjektivního a nařkl ho z tajných schůzek s policisty.

Lamont v pondělí odmítl Krejčířovu žádost o odklad při vynášení rozsudku. Soud byl nicméně přerušen kvůli bezpečnostním obavám.

"Jste součástí konspirace," nařkl soudce Krejčíř

Krejčíř soudci vyčetl, že v minulosti ignoroval jeho pokusy dostat slovo, a tvrdí, že k němu má jiný přístup než k ostatním pěti osobám souzeným v tomto případu. Poukázal na to, že jako jediný z nich je před soudem spoutaný.

"Vy, pane soudce, jste součástí konspirace proti mně," řekl Krejčíř během dopoledního líčení.

Krejčíř si také postěžoval na nehumánní podmínky ve vězení, kde přebývá. "Měl byste ho navštívit a přesvědčit se," řekl soudci. Ten reagoval slovy: "Jsem odsouzen?"

Uprchlý Čech se v pondělí u soudu hájil sám, jeho advokát se nedostavil. Údajně se musel věnovat jinému případu. Soudce to ale neobměkčilo. Krejčíř požádal o tlumočníka a se soudem komunikoval v angličtině. Odklad o den český podnikatel žádal i kvůli tomu, aby mohl nechat předvolat svědky, kteří by promluvili o jeho duševním zdraví.

Podle přímého televizního přenosu, který vysílala některá jihoafrická média, bylo v zaplněné soudní síni mnoho uniformovaných strážců s automatickými zbraněmi. Přísná bezpečnostní opatření Krejčíř před soudem označil za cirkus.

Shledán vinným byl už loni v srpnu

Vinným z pokusu o vraždu, únos a držení drog byl Krejčíř shledán už loni v srpnu. Podle soudce Lamonta unesl a mučil Bhekiho Lukheleho, bratra drogového dealera, který zmizel i s 25 kilogramy údajně Krejčířova pervitinu.

Z Česka uprchlý podnikatel v současnosti pobývá v přísně střežené věznici v Kokstadu na jihovýchodě země. Stěžuje si na porušování svých práv a omezenou možnost stýkat se s právníky.

Do Kokstadu byl Krejčíř po pokusu o útěk z věznice s mírně volnějším režimem převezen jako vůbec první vězeň v zemi, u něhož ještě nebylo rozhodnuto o výši trestu.

Vyšetřování je pochybné, tvrdí reportérka

Jihoafrická investigativní reportérka Amanda Watsonová z deníku The Citizen, která Krejčířovu kauzu podrobně sleduje, loni na podzim v rozhovoru pro Aktuálně.cz průběh procesu zpochybnila.

"Důkazy nejsou jasné, svědkové jsou nedůvěryhodní, mezi soudcem a obhájci Krejčíře byly velmi napjaté vztahy. Svědkové jsou sami zločinci, kteří získali ochranu před stíháním tím, že vypovídali proti Krejčířovi. Soudce jim věřil, ale uznal, že vyšetřování bylo pochybné. A hlavní vyšetřovatel podle něj není osoba, které se dá důvěřovat," uvedla Watsonová.

Krejčíř tvrdí, že se žádných zločinů nedopustil. V Jihoafrické republice je obžalován hned v několika různých případech, v zemi žije od roku 2007. Přesídlil tam ze Seychel, kam utekl o dva roky dříve před policejním vyšetřováním v Česku. V Jihoafrické republice, kde je spojován s řadou zločinů, požádal o azyl, což ale komplikuje českou žádost o jeho vydání. Až do vyřešení azylového řízení totiž nemůže být kvůli uprchlickému statusu deportován. Ve vlasti byl mezitím odsouzen k 10,5 roku vězení za více než půlmiliardový daňový únik.

 

Právě se děje

Další zprávy