Za mrtvého Rusa chtějí svého živého. Ukrajinci popsali drsnou směnu na "Stezce smrti"

bb bb
11. 9. 2023 18:17
Ukrajinské síly na začátku své protiofenzivy znovu dobyly vesnici Blahodatne. Po třech měsících se frontová linie posunula na jih a tříčlenný tým ukrajinských vojáků mohl začít hledat těla mrtvých Rusů v této osvobozené části Doněcké oblasti.
Za mrtvého Rusa chtějí živého muže. U Cesty smrti Ukrajinci popsali, jak drsně smlouvají. | Video: Reuters

"Hledáme očima a pomocí čichu," řekl padesátiletý mariňák Volodymyr, zatímco v dálce duněla dělostřelecká palba. Trasa, které vojáci přezdívají "Stezka smrti", byla posetá rozstřílenými vozidly a kusy budov.

Na jednom místě pomocí lana tahali za tělo, aby se ujistili, zda v něm Rusové nenastražili výbušniny. "Sbíráme jejich těla. Zařizujeme výměny našich zajatců, kteří jsou naživu. A taky je vyměňujeme za těla našich chlapců. Aby matky mohly jít a navštívit hřbitov," řekl třiapadesátiletý Vasylij.

Volodymyr uvedl, že ruské síly byly nuceny z Blahodatného rychle ustoupit a že jediná další cesta ven byla nepoužitelná, protože si ji zaminovali. "Nechali raněné a zabité na cestě a utekli do Urožaine. Ale ani tam nezůstali dlouho," dodal Volodymyr. Z Urožaine Rusy Ukrajinci vyhnali vzápětí.

Skupina v pátek při celodenním pátrání nalezla devět těl. Každé z nich bylo naloženo na korbu nákladního automobilu a odvezeno k forenznímu zkoumání. Rusko a Ukrajina provádějí pravidelné výměny válečných zajatců i těl mrtvých vojáků od února 2022, kdy Kreml zahájil agresivní invazi.

Rusové se na sítích chlubili falešným videem s "mrtvými" ukrajinskými vojáky. (8. 9. 2022)

Rusové se na sítích chlubili s falešným videem s "mrtvými" ukrajinskými vojáky. | Video: Aktuálně.cz/Telegram/Vladislav Pozdnyakov
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy