Za krádež nápisu z Osvětimi dostali zloději 30 měsíců

Radim Klekner Radim Klekner
18. 3. 2010 16:29
Za lupem stála švédská neonacistická scéna
Pět metrů dlouhý nápis byl rozřezán na tři díly a tím nenahraditelně poškozen
Pět metrů dlouhý nápis byl rozřezán na tři díly a tím nenahraditelně poškozen | Foto: Reuters

Krakov - Heslo Arbeit macht frei budí mrazení v zádech ještě pětašedesát let poté, co přestalo  v místech konečného řešení židovské otázky platit.

Švédským neonacistům zato zní libě i v novém tisíciletí. Natolik, že nechali nápis z litiny visící nad branou koncentračního tábora Osvětim ukrást, aby jej prodali a za utržené peníze mohli organizovat pumové útoky ve Stockholmu.

Jejich plán ztroskotal díky spolupráci polských a švédských vyšetřovatelů a objednavatel akce skončil za mřížemi.

Dnes soud v Krakově poslal do vězení pachatele krádeže, tři mladé Poláky, kteří nápis v prosinci loňského roku odmontovali a chystali se jej dopravit do Švédska.

Krakovská prokuratura nad nimi vynesla přísné tresty.

Replika namísto originálu

Dvojice bratrů, která nápis ukradla, stráví ve vězení dva a půl roku, jejich společník osmnáct měsíců. Soud při vynesení rozsudku zdůraznil, že se jednalo o krádež předmětu mimořádného historického významu.

Při lednových oslavách výročí osvobození tábora musel být originál nápisu nahrazen replikou
Při lednových oslavách výročí osvobození tábora musel být originál nápisu nahrazen replikou | Foto: Reuters

Pět metrů dlouhý odlitek zloději rozřezali na tři díly a nenávratně jej tak poškodili. Při lednových oslavách osvobození koncentračního tábora tak musel být originál nahrazen replikou.

Zloději budou muset každý zaplatit také pokutu ve výši 10 tisíc zlotých (65 tisíc korun).

Deset tisíc eur

Jak ukázalo vyšetřování, krádež si objednal bývalý vůdce švédské Nacionálně socialistické fronty Anders Hogström. V devadesátých letech organizoval ve své zemi neonacistická shromáždění pořádaná u příležitosti narozeni hitlerovských pohlavárů.

"Žádný zločin jsem nespáchal," hájil se po svém zatčení. "Naopak jsem zajistil, aby byl nápis vrácen." Policistům tvrdil, že působil pouze jako prostředník a ne zadavatel.

Soud ve Stockholmu byl však jiného názoru a minulý týden rozhodl o tom, že Hogström může být vydán do Polska.

Švédská tajná služba Säpo nyní vyšetřuje, zda neonacistická scéna v zemi skutečně připravovala atentáty proti Riksdagenu, budově parlamentu, sídlu ministerstva zahraničí a domu švédského premiéra Fredrika Reinfeldta. 

Krádež, která měla údajně vynést nejméně deset tisíc eur, vzbudila ve světě velké pohoršení, zejména v Izraeli. V koncentračním táboře Osvětim zahynulo za války 1,1 milionu osob. Devadesát procent z nich byli židé.

Po incidentu polské úřady v táboře, který je dnes muzeem připomínajícím hrůzy holokaustu, zlepšily bezpečnostní opatření.

 

 

Právě se děje

Další zprávy