Zlodějům z Osvětimi hrozí až deset let vězení

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
21. 12. 2009 17:25
Zatčeno bylo pět mužů ve věku 20 až 39 let
Arbeit macht frei. Osvětim na archivním snímku.
Arbeit macht frei. Osvětim na archivním snímku. | Foto: Reuters

Varšava - Polská policie objevila nápis Arbeit macht frei", který byl v pátek odcizen z brány bývalého koncentračního tábora v Osvětimi.

Zatkla přitom pět mužů. Čin údajně spáchali kvůli penězům, a nikoli z ideologických pohnutek.

"Můžeme říci, že nikdo z oné pětice není členem žádné neonacistické skupiny... zda jednali na něčí žádost,nebo se rozhodli pro čin z vlastní vůle, ukáže až vyšetřování," řekl na dnešní tiskové konferenci Andrzej Rokita, šéf krakovské policie.

Pětici podezřelých ve věku 20 až 39 let vyšetřovatelé převezli do Krakova k výslechu. Čtyři z nich už vyslechla, jednoho ze zadržených to čeká až zítra. Zítra se rovněž rozhodnne o jejich vzetí do vazby. Za účast v organizované kriminální skupině, krádež a poškození předmětu mimořádného kulturního významu jim hrozí deset let vězení. Zadržení měli údajně problémy se zákonem i v minulosti.

Nápis "Práce osvobozuje", jenž je dodnes symbolem utrpení milionů lidí v době nacistické diktatury, policie podle mluvčí vypátrala na severu země. Rozřezán byl na tři kusy, z nichž každý obsahoval jedno slovo.

Za informace vedoucí k nalezení nápisu vypsaly polské instituce odměnu celkem 115 tisíc zlotých (asi 726 tisíc korun). Jeho krádež vzbudila velké rozhořčení nejen v Polsku, ale i v zahraničí, zejména v Izraeli.

Policejní snímek z místa, kde býval nápis Arbeit macht frei. Fotografie je datována 18. prosincem.
Policejní snímek z místa, kde býval nápis Arbeit macht frei. Fotografie je datována 18. prosincem. | Foto: Reuters

Branou osvětimského vyhlazovacího tábora prošlo za druhé světové války přes milion Židů, většina z nich v něm zahynula.

Po činu se objevilo hned několik hypotéz, kdo za krádeží může stát. Někteří se domnívali, že šlo o loupež na objednávku sběratele, podle jiných ji mohli mít na svědomí neonacisté a podle další hypotézy obyčejní zloději kovů.

Historie nápisu

Nápis "Arbeit macht frei" vznikl v zámečnické dílně v koncentračním táboře.

Písmena vytvořil vězeň Jan Liwacz. Na tabuli je obrácené písmeno "b" ve slově Arbeit, což mnozí vykládají jako skrytý výraz odporu vězňů proti nacistům.

Nápis chtěli po osvobození Osvětimi v lednu 1945 odvézt sovětští vojáci, ale za láhev podomácku vyrobené kořalky ji její hlídač dal jednomu z bývalých vězňů. Podle odborníků má nevyčíslitelnou hodnotu.

Heslo "Arbeit macht frei" bylo umístěno i na vstupních bránách jiných koncentračních táborů, včetně Terezína.

Historie Osvětimi

Koncentračním táborem v Osvětimi prošlo za druhé světové války podle historiků 1,1 milionu Židů, 140 tisíc politických vězňů z Polska, 20 tisíc Romů, 10 tisíc válečných zajatců ze Sovětského svazu a tisíce dalších vězňů jiných národností.

Celkový počet obětí se odhaduje na 1,1 až 1,5 milionu osob, většinou Židů.

Tábor v Osvětimi-Březince je jedním ze symbolů nacistických zvěrstev.

Tamní muzeum ročně navštíví více než milion lidí. Na jeho pozemku se dochovaly osobní věci vězňů a více než 150 budov, včetně plynových komor. Polsko ale nemá na jejich údržbu dost peněz. Letos proto vyzvalo ostatní země, aby mu pomohly.

Německo minulý týden oznámilo, že dá na opravy tábora 60 milionů eur (asi 1,6 miliardy korun), což je polovina částky, které je podle správy muzea k zachování památníku potřeba. Česká vláda se letos v dubnu rozhodla přispět dvěma miliony korun.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Carnegie Hall bude mít zavřeno do dubna 2021

Slavná newyorská koncertní síň Carnegie Hall zůstane zavřená minimálně do 5. dubna 2021. Kvůli pandemii koronaviru o tom rozhodli její provozovatelé, píše agentura AP. Tím pádem má Carnegie Hall šanci stihnout jen závěr sezony 2020/21. Budova, která stojí od roku 1891 a zahrnuje tři sály, je zavřená od 12. března. Některé plánované koncerty se uskutečnily on-line. Začátkem příštího roku se kvůli pandemii ruší například večer filmové hudby Johna Williamse, autora soundtracků k Hvězdným válkám či Indiana Jonesovi, nebo vystoupení orchestrů z Vídně a Šanghaje.

Zdroj: AP
Další zprávy