Za glosy a karikatury pokuta tři miliony

Tomáš Fránek
16. 2. 2006 0:00
Bratislava - Jedna zpráva, tři glosy a tři karikatury, ve kterých vystupoval bývalý předseda slovenského Nejvyššího soudu, stojí slovenský deník Pravda tři miliony slovenských korun.
Bývalý předseda Nejvyššího soudu Štefan Harabin.
Bývalý předseda Nejvyššího soudu Štefan Harabin. | Foto: Aktuálně.cz

Deník totiž neuspěl ve sporu s bývalým předsedou slovenského Nejvyššího soudu Štefanem Harabinem, soud nařídil kromě uveřejnění omluvy i vyplacení třímilionového odškodnění. Další téměř milion korun má list zaplatit na soudních výlohách.


Slovenský syndikát novinářů považuje ale rozhodnutí soudu v tomto případě za neadekvátní a zastrašující, navíc nejde o první podobně vysoké odškodnění přiznané soudy soudcům nebo politikům.

Stížnost do zahraničí

Syndikát chce proto o sporu informovat Mezinárodní i Evropskou federaci novinářů. "Když se budou podobné pokuty aplikovat častěji, může to svobodě tisku na Slovensku způsobit vážnou újmu," uvedl syndikát ve svém prohlášení.


Deník Pravda se pak chce obrátit na slovenský Ústavní soud a Evropský soud pro lidská práva. Slovenští vydavatelé novin, kromě společnosti Perex (vydává Pravdu) také Petit Press (deník Sme) a Ringier (deník Nový Čas), chtějí na problém upozornit také Evropskou komisi.

Karikatury o rozdělování případů

Celý spor vyvolaly glosy a karikatury v deníku Pravda, které upozorňovaly na to, že Harabin rozdal některým soudcům odměny převyšující dohromady pět milionů korun. Navíc se na Nejvyšším soudu nepřidělovaly případy prostřednictvím elektronické podatelny.

Na jedné z karikatur, které nakreslil známý slovenský karikaturista Danglár, je postava připomínající Harabina, který říká: "Je samozřejmé, že obcházím zákony, protože přidělováním případů počítačem si totiž dost těžko můžu zvyšovat životní standard."  A u další karikatury dodává, že tím, že případy přiděluje osobně, zákon porušuje minimálně, ale osobní prospěch je maximální.

Harabin, který původně žádal deset milionů slovenských korun, uvedl, že není důležité odškodnění, ale omluva. Podle něj není možné publikovat lži a bránit se ústavním právem na svobodu projevu.

Exministr spravedlnosti: Suma je přehnaná

Vysoká pokuta se ale nelíbí ani bývalému ministru spravedlnosti Danielu Lipšicovi s tím, že jde o přehnanou sumu. "Je zarážející, že soudy přiznávají většinou symbolické sumy, v případě soudců ale přiznávají miliony," uvedl Lipšic na serveru Sme.sk

Právě deník Sme už musel podobně jako nyní Pravda zaplatit tři miliony korun soudci Nejvyššího soudu Haraldovi Stiffelovi za to, že napsal, že v osmdesátých letech rozhodoval v politickém procesu s knězem Jozefem Labudou.

Pět milionů korun musel zaplatit slovenský nejčtenější deník Nový Čas politikovi Jánu Slotovi za sérii článků, podle kterých opilý močil z terasy bratislavské restaurace.

Slovensko patří podle organizace Reportéři bez hranic mezi země s vysokou svobodou tisku.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Dálnice D3 u Českých Budějovic je po nehodě kamionu ve směru z Prahy zavřená

Dálnice D3 je na 122. kilometru mezi Borkem a Ševětínem na Českobudějovicku ve směru z Prahy neprůjezdná. Havaroval tam kamion. Při nehodě se nikdo nezranil. Dálnice bude zavřená asi do 12:00. Směr na Prahu je průjezdný bez omezení, provoz je minimální. Informovali o tom mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů a krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Policie odklání dopravu na výjezdu 118 Ševětín. "Nákladní auto narazilo do svodidel," uvedl Matzner. Nyní se auto odtahuje a dálnice se uklízí. Když se odtahová služba snažila kamion vyprostit, prorazila se nádrž nákladního auta. Na vozovku pak unikly pohonné hmoty, na místě tak zasahují i hasiči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy