Za facku dítěti může na Slovensku padnout i trest

Dominik Jandl
30. 10. 2008 14:38
Poslanci schválili balík sociálních zákonů
Uspěje v Česku ministryně Stehlíková s podobným návrhem?
Uspěje v Česku ministryně Stehlíková s podobným návrhem? | Foto: Aktuálně.cz

Bratislava - Slováci už své dítě, alespoň v souladu se zákonem, neuhodí. Slovenský parlament totiž v pondělí schválil sérii sociálněprávních zákonů, které zakazují fyzické tresty na dětech.

Novela zákona o sociálněprávní ochraně dětí a sociální kuratele je jedním z dlouhodobě sporných témat slovenské politické scény.

Právě zákon o ochraně dětí velmi kritizoval nezávislý poslanec Vladimír Palko, podle nějž zákon nepostihne skutečné viníky násilí na dětech, ale potrestá spíše statisíce normálních rodičů.

"Proč chcete statisíce normálních rodičů, učitelů a vychovatelů postavit mimo zákon?" ptal se podle deníku Pravda minulý čtvrtek při projednávání návrhu ministryně pro sociální záležitosti Viery Tomanové.

Tato nařčení však odmítl poslanec Sociální demokracie - Smer Ján Podmanický, podle něhož zákon ve stávajícím znění nezasáhne do přirozené výchovy v rodinném prostředí.

Opilci na Slovensku si na záchytky musí počkat
Opilci na Slovensku si na záchytky musí počkat | Foto: Ondřej Besperát

Aby zákon nabyl platnosti již 1. ledna příštího roku, musí jej ještě stvrdit podpisem slovenský prezident Ivan Gašparovič.

Počátkem příštího roku tak bude každý, kdo se dozví o fyzickém či psychickém týrání dětí na území Slovenské republiky povinen, aby to nahlásil na policii. Případ poté prošetří Úřad sociálněprávní ochrany dětí.

Poslanci slovenských koaličních stran tak v podstatě předběhli českou ministryni pro lidská práva a menšiny Džamilu Stehlíkovou, která podobný návrh předložila české vládě. A neuspěla.

Její návrh by se měl opět dostat na jednací stůl před koncem tohoto roku. Vzhledem k problémům současné vlády to ale nelze zaručit.

Záchytky nebudou, rozdělily koalici

Slovenský parlament mimo jiné v pondělí hlasoval i o dalším zákoně, který by umožnil vznik záchytných služeb pro lidi přespříliš posilněné alkoholem.

Vládní novelu zákona na ochranu před zneužíváním alkoholu a o zřízení záchytných služeb totiž rozdělil vládní koalici, protože podle některých byla zcela zbytečná.

Vláda totiž odmítla posadit odpovědnost za jejich provoz na stát a v novele chtěla tuto kompetenci přenést na obce. Jejich sdružení to ale již dříve odmítlo s tím, že nebude mít na jejich provoz peníze.

Úředníkům se zmenší prostor pro korupci

Další chválený zákon omezuje šance státních úředníků na ilegální "přivýdělky". Veřejní funkcionáři totiž nebudou moci šéfovat svým blízkým.

Příbuzní zaměstnaní ve veřejné sféře nebudou moci pracovat ve vzájemné nadřazenosti či podřízenosti a zároveň nebude smět jeden druhému podléhat v účtovacích a pokladních kontrolách.

 

Právě se děje

Další zprávy