Zákaz tělesných trestů? Nejdříve za dva roky

Michal Pavec
16. 6. 2008 14:00
Ministryně Stehlíková začne informační kampaní
"Je to náš rest a škraloup," říká o chybějící právní úpravě ministryně Stehlíková
"Je to náš rest a škraloup," říká o chybějící právní úpravě ministryně Stehlíková | Foto: Ludvík Hradilek

Praha/Záhřeb - Výprask vařečkou nebo páskem bude v Česku ještě minimálně několik let legální. O zákonu, který má ochránit děti před tělesnými tresty, se začne znovu jednat až na konci roku.

Ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková hovoří o této právní úpravě už od března. Na její prosazení nadto tlačí mezinárodní instituce - o víkendu odstartovala kampaň Rady Evropy požadující zákaz fyzického trestání dětí.

Česko si však počká. "Podnět jsme projednávali před měsícem na Radě vlády pro lidská práva. Byla to dlouhá a vzrušená debata. Rada mi uložila, abych v Česku udělala kampaň a provedla analýzu, jaká je situace v jiných zemích," řekla Aktuálně.cz ministryně Stehlíková.

Zákon až za několik let

Znamená to, že o zákonu se začne jednat až na konci letošního roku. Postavení výprasků mimo zákon tak bude otázkou minimálně dvou let.

Návrh musí nejprve schválit právě Rada vlády pro lidská práva, pak ho čeká připomínkové řízené a teprve potom bude návrh zákona připraven k předložení vládě a parlamentu.

Čtěte více: Ministryně Stehlíková: Zákaz pohlavků žádá Evropa

Podobná legislativní úprava platí v 18 ze 47 členských zemí Rady Evropy a instituce chce, aby ji zbylé státy přijaly do roku 2009, což Česká republika pravděpodobně nestihne.

V Německu zákaz pomohl

V Česku podle průzkumů schvaluje výprasky 80 procent lidí. Nejčastěji k rodiče používají vařečky a vodítka pro psy.

Ministryně uznává, že jde o tradiční řešení dětské neposlušnosti, ale od zákona si slibuje změnu myšlení společnosti a prosazení práva dítěte na výchovu bez použití síly.

Za trestání dětí rodiče do vězení nepůjdou. Ministryně Stehlíková sází na osvětu
Za trestání dětí rodiče do vězení nepůjdou. Ministryně Stehlíková sází na osvětu | Foto: Aktuálně.cz

"Nepůjde o žádná restriktivní opatření nebo krimininalizaci rodičů ale o to, aby se k nim dostaly informace o možnostech, jak vychovávat děti bez těchto trestů," vysvětluje Stehlíková.

Inspirovat se chce zejména u západních sousedů v Německu. Trestající rodiče tam sice nečekají žádné sankce, ale samosprávy musí zajišťovat rodinám informace o tom, jak děti vychovávat bez násilí.

Zatímco před účinností zákona používalo v Německu tělesné tresty 90 procent rodin, průzkum z roku 2003 ukázal, že počet trestajících rodičů klesl na 40 až 50 procent.

Pozitivní rodičovství

Podobně jako v Německu i u nás má normu předejít informačné kampaň zaměřená na pozitivní rodičovství - informovat má nejen rodiče ale i učitele nebo dětské lékaře.

Blogeři o fyzických trestech

Foto: Aktuálně.cz
Klára Veselá Samková:
Pohlavek mimo zákon?
Foto: Aktuálně.cz
Alexander Tomský:
Fyzické tresty bolí - pryč s nimi!
Foto: Aktuálně.cz
Jan Štern:
Nesahejte nám na pohlavky!

"Chceme veřejnosti ukázat, že existují i jiné způsoby výchovy než tělesné tresty. Lidé by také měli vědět, že mají k dispozici poradenský servis," popisuje ministryně Stehlíková kampaň, která by měla začít příští rok.

V současnosti má Stehlíková v plánu několik veřejných debat v pěti krajích, v nichž chce sbírat podněty pro kampaň.  

 

Právě se děje

Další zprávy