Za chyby mají jít politici v Maďarsku před soud

Martin Novák Martin Novák
3. 8. 2011 9:56
Maďarská vláda chce jít islandskou cestou. Žádá, aby zadlužování státu bylo trestné
Maďarský parlament.
Maďarský parlament. | Foto: Reuters

Budapešť - Maďarská vláda chce pohnat premiéry předchozích tří vlád před soud kvůli zadlužování země.

Příslušný podvýbor maďarského parlamentu rozhodl, že by poslanci měli přijmout zákon klasifikující neúměrné zadlužování státu jako trestný čin.

Za osm let narostl maďarský dluh velmi výrazně. Z pětapadesáti procent HDP v roce 2002 na osmdesát procent na konci loňského roku.

Nyní činí sedmasedmdesát procent HDP a vláda Viktora Orbána jej chce do konce roku 2014 srazit až na pětašedesát procent. Zavedla tak tvrdá úsporná opatření.

Ze zadlužení jsou Fideszem viněni tři předchozí předsedové vlád. Socialističtí premiéři Peter Medgyessy a Ferenc Gyurcsány i předseda úřednického kabinetu Gordon Bajnai.

Viktor Orbán.
Viktor Orbán. | Foto: Reuters

Socialisté se brání, že za problémy může především mezinárodní finanční krize. Podle vládnoucí pravice ale odpovědnost padá na vlády socialistů, jde prý o důsledky jejich rozhodnutí.

Měli by se proto také z toho zodpovídat i před soudem.

"Bývalí premiéři Medgyessy, Gyurcsány a Bajnai, jejich ministři financí a jejich vlády jsou zodpovědní za zhoršení ekonomické situace země. Zvýšit státní dluh do tak brutální výše je zločin a důsledkem zločinu je zodpovídat se z něj," řekl místopředseda podvýboru a zároveň Orbánův mluvčí Peter Szijjártó.

Kritici vlády považují tento postup za další důkaz její snahy vládnout Maďarsku autoritativně. Fideszova strana v loňských volbách získala v parlamentu ústavní většinu a "válcuje" tak ostatní strany.

Proti ztrátě sociálních výhod a propouštění nedávno protestovali v Budapešti v maskách klaunů maďarští policisté.
Proti ztrátě sociálních výhod a propouštění nedávno protestovali v Budapešti v maskách klaunů maďarští policisté. | Foto: Reuters

Například její návrh nového mediálního zákona narazil na odpor Evropské komise, protože zaváněl podřízením veřejnoprávních médií diktátu vlády. Kritizováno je i omezení pravomocí ústavního soudu.

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová před měsícem během návštěvy Budapešti vyzvala maďarské politiky k respektování demokratických institucí a hodnot.

Před jejím příjezdem jí skupina intelektuálů napsala otevřený dopis, varující, že demokracie v Maďarsku je v nebezpečí. "Vzniká tady autoritativní systém," napsali signatáři, mezi kterými byl například i známý spisovatel György Konrád.

Maďarsko není v eurozóně a jako měnu stále používá forint. Podle ministerstva financí nepřichází přijetí eura v úvahu dříve než v roce 2018.

S myšlenkou soudit politiky za špatná ekonomická rozhodnutí přišel v Evropě ještě před Maďarskem Island. Expremiér Geir Haarde je souzen za chyby při finanční krizi v roce 2008, která poslala ostrov do hluboké recese. Haardemu hrozí dva roky vězení.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Bruce Springsteena na Broadwayi neuslyší lidé naočkovaní AstraZenecou

Slavný americký písničkář Bruce Springsteen bude od příští soboty 26. června opět vystupovat na newyorské Broadwayi se svou komorní show Springsteen on Broadway, kde hraje na kytaru i klavír, vypráví nebo čte úryvky z autobiografie. Jak ale informoval britský deník Guardian, do sálu smí jen lidé naočkovaní dvěma dávkami vakcíny Pfizer-BioNTech a Moderna nebo jednou dávkou Johnson & Johnson. Ti, kdo dostali vakcínu AstraZeneca, rozšířenou ve Velké Británii a Kanadě, pořadatelé dovnitř nevpustí. AstraZenecu pro použití v USA dosud neschválil tamní Úřad pro kontrolu potravin a léčiv.

Opatření kritizuje třeba kanadský deník Toronto Star. "Show must go on. Ale vás, co jste dostali AstraZenecu, nikdo nezval," napsal list, podle nějž tak Springsteenovu show nemohou vidět Kanaďané či Britové, kteří byli naočkovaní doma, ale pohybují se v USA.

Posluchači budou smět zaplnit všech 1710 míst v sále divadla St. James Theatre, respirátory uvnitř nejsou povinné.

Zdroj: Guardian
Aktualizováno před 1 hodinou

Biker Stošek si na ME v maratonu vyjel bronz

Martin Stošek získal bronzovou medaili na mistrovství Evropy v maratonu horských kol ve švýcarském Evoléne. V závodu na 78 km s převýšením 3900 metrů ho porazili jen Němec Andreas Seewald a Ital Samuele Porro, který skončil druhý na třetím šampionátu za sebou.

Stošek výrazně vylepšil 18. příčku z roku 2019 a navázal na pět let starý bronz Kristiána Hynka, který dnes dojel v 41 letech sedmý. Na vítězného Seewalda, který je jeho i Hynkovým týmovým parťákem ve stáji Canyon Northwave, ztratil Stošek téměř osm minut, za Porrem zaostal o čtyři minuty.

"Je to můj druhý mistrák na Evropě a hned placka, musím být spokojený," řekl Stošek. Cítil ale, že měl na víc. "Občas mi padal řetěz a nebyl jsem schopný kontinuálně jet, což mě stálo kontakt s čelem," dodal sedmadvacetiletý jezdec, který byl loni třetí na maratonském mistrovství světa.

"Nakonec to ale dopadlo parádně, i když nefungovalo ideálně kolo. Ze sebe jsem vytáhnul maximum a morálkou jsem to dotáhl na trojku. Cílil jsem sice na vítězství, nemůžou však vyhrát všichni. Trať je tady těžká s dlouhými kopci, ale nohy byly dobré. Vytěžil jsem z toho maximum. Pro nás jako tým je to bomba," pochvaloval si Stošek.

Závod žen na 70 km vyhrála Španělka Natalia Fischerová.

Příští rok se maratonský evropský šampionát uskuteční v Jablonném v Podještědí, kam se vrátí po deseti letech.

Mistrovství Evropy v maratonu horských kol v Evoléne (Švýcarsko):

Muži (78 km): 1. Seewald (Něm.) 4:02:50, 2. Porro (It.) -3:57, 3. Stošek -7:58, …7. Hynek -13:01, 26. Adel (všichni ČR) -32:08.

Ženy (70 km): 1. Fischerová (Šp.) 4:05:16, 2. Häberlinová -5:11, 3. Forchiniová (obě Švýc.) -7:26.

Zdroj: ČTK
Další zprávy