Za chyby mají jít politici v Maďarsku před soud

Martin Novák Martin Novák
3. 8. 2011 9:56
Maďarská vláda chce jít islandskou cestou. Žádá, aby zadlužování státu bylo trestné
Maďarský parlament.
Maďarský parlament. | Foto: Reuters

Budapešť - Maďarská vláda chce pohnat premiéry předchozích tří vlád před soud kvůli zadlužování země.

Příslušný podvýbor maďarského parlamentu rozhodl, že by poslanci měli přijmout zákon klasifikující neúměrné zadlužování státu jako trestný čin.

Za osm let narostl maďarský dluh velmi výrazně. Z pětapadesáti procent HDP v roce 2002 na osmdesát procent na konci loňského roku.

Nyní činí sedmasedmdesát procent HDP a vláda Viktora Orbána jej chce do konce roku 2014 srazit až na pětašedesát procent. Zavedla tak tvrdá úsporná opatření.

Ze zadlužení jsou Fideszem viněni tři předchozí předsedové vlád. Socialističtí premiéři Peter Medgyessy a Ferenc Gyurcsány i předseda úřednického kabinetu Gordon Bajnai.

Viktor Orbán.
Viktor Orbán. | Foto: Reuters

Socialisté se brání, že za problémy může především mezinárodní finanční krize. Podle vládnoucí pravice ale odpovědnost padá na vlády socialistů, jde prý o důsledky jejich rozhodnutí.

Měli by se proto také z toho zodpovídat i před soudem.

"Bývalí premiéři Medgyessy, Gyurcsány a Bajnai, jejich ministři financí a jejich vlády jsou zodpovědní za zhoršení ekonomické situace země. Zvýšit státní dluh do tak brutální výše je zločin a důsledkem zločinu je zodpovídat se z něj," řekl místopředseda podvýboru a zároveň Orbánův mluvčí Peter Szijjártó.

Kritici vlády považují tento postup za další důkaz její snahy vládnout Maďarsku autoritativně. Fideszova strana v loňských volbách získala v parlamentu ústavní většinu a "válcuje" tak ostatní strany.

Proti ztrátě sociálních výhod a propouštění nedávno protestovali v Budapešti v maskách klaunů maďarští policisté.
Proti ztrátě sociálních výhod a propouštění nedávno protestovali v Budapešti v maskách klaunů maďarští policisté. | Foto: Reuters

Například její návrh nového mediálního zákona narazil na odpor Evropské komise, protože zaváněl podřízením veřejnoprávních médií diktátu vlády. Kritizováno je i omezení pravomocí ústavního soudu.

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová před měsícem během návštěvy Budapešti vyzvala maďarské politiky k respektování demokratických institucí a hodnot.

Před jejím příjezdem jí skupina intelektuálů napsala otevřený dopis, varující, že demokracie v Maďarsku je v nebezpečí. "Vzniká tady autoritativní systém," napsali signatáři, mezi kterými byl například i známý spisovatel György Konrád.

Maďarsko není v eurozóně a jako měnu stále používá forint. Podle ministerstva financí nepřichází přijetí eura v úvahu dříve než v roce 2018.

S myšlenkou soudit politiky za špatná ekonomická rozhodnutí přišel v Evropě ještě před Maďarskem Island. Expremiér Geir Haarde je souzen za chyby při finanční krizi v roce 2008, která poslala ostrov do hluboké recese. Haardemu hrozí dva roky vězení.

 

Právě se děje

Další zprávy