Káhira - Egyptským prezidentem poprvé za šedesát let není voják. Volební komise v neděli oznámila, že novým "faraónem," jak se vládcům nejlidnatější arabské země kvůli jejímu historickému dědictví přezdívá, bude šedesátiletý Muhammad Mursí.
Zástupce strany Svoboda a spravedlnost, kterou pro účely prezidentských a parlamentních voleb sestavilo hnutí Muslimské bratrstvo.
Mursí dostal skoro 52 procent hlasů, těsně tak porazil bývalého velitele egyptského letectva Ahmada Šafíka, muže spojeného se svrženým prezidentem Husním Mubarakem.
Pro syna chudého rolníka z nilské delty je to velké zadostiučinění. V Muslimském bratrstvu byl aktivní od osmdesátých let. Mnohokrát jej policisté zadrželi a řadu měsíců strávil ve vězení.
V Muslimském bratrstvu jsou aktivní i jeho manželka a dcera. Mursí studoval strojní inženýrství v Káhiře a v roce 1982 dostal doktorát na University of Southern California v USA, kde žil ještě další tři roky.
V prvním projevu k nadšeným příznivcům slíbil, že bude prezidentem všech Egypťanů a nebude nikoho diskriminovat.
"Budu dodržovat veškeré mezinárodní dohody, které Egypt uzavřel. Budu ctít svobodu všech Egypťanů a respektovat lidská práva, respektovat práva žen a rodin, stejně tak jako dětí, a budu bránit jakékoliv diskriminaci," uvedl.
Vzhledem k hospodářskému propadu, který už tak chudý Egypt v posledních dvou letech postihl, čeká nového prezidenta obtížný úkol. Nedostaví-li se brzy zlepšení, lidé zamíří kritiku i na něj.
Mursího nechtěli ti Egypťané, kteří se obávají přílišného vlivu Muslimského bratrstva. A toho, že hnutí bude chtít zemi přetvořit v nějaký model islámské teokracie, která nebude tolerovat odlišné názory.
Prezident na počátku volební kampaně hovořil o přijetí islámského práva šaría (egyptské zákony ale už nyní z šaríi z velké části vycházejí). V projevech často zmiňoval Boha, proroka Mohameda a Korán.
Postupně svá stanoviska "mírnil" a před druhým kolem řekl, že nebude nikomu nic vnucovat. Kategoricky a skoro rozzlobeně odmítal tvrzení, že jeho zvolení zhorší postavení žen.
Křesťany ujišťoval, že se nemají čeho obávat. Příliš je ale nepřesvědčil, drtivá většina z nich volila jeho soupeře Šafíka.
Teď se odpůrci Mursího ptají, zda jen takticky ukazoval přívětivější, demokratickou tvář, nebo zda se jejich obavy začnou naplňovat.
Například na otázku televizního moderátora, zda bude tolerovat přítomnost spoře oděných zahraničních turistů v letoviscích u Rudého moře, nedal jednoznačnou odpověď.
Jeho strana ale dříve oznámila, že turistický ruch je klíčový pro ekonomiku, a proto vše zůstane tak, jak je. Včetně bikin a alkoholu.
Plno spekulací je také kolem toho, jak se nový prezident postaví k Izraeli. Ačkoliv v kampani o Izraelcích mluvil jako o vrazích, naznačil, že je pro zachování egyptsko-izraelské mírové dohody z roku 1979, byť třeba s určitými změnami.
V zahraniční politice si ale zachová důležité slovo i nadále armáda, která možná Mursímu formálně předá moc, ale zůstane důležitým faktorem v egyptské politice.