Z USA prý proudí do Afriky víc zbraní, než z Číny

Petr Jemelka Petr Jemelka
6. 1. 2011 17:18
Statistika zohledňuje jen částku, kterou USA a Čína za zbraně inkasovaly.
Čína si tím, kam zbraně putují, příliš hlavu neláme
Čína si tím, kam zbraně putují, příliš hlavu neláme | Foto: Reuters

Trondheim (Norsko) - Čína, která je západními médii i politiky často kritizována za to, že dodává zbraně africkým diktátorům, aniž by ji zajímalo, k čemu budou použity, není největším dodavatelem zbraní na černém kontinentu.

Ještě více výzbroje než Čína, dodávají do Afriky Spojené Státy. Vyplývá to alespoň ze studie Indry Soysové a Paula Midforda z univerzity v Trondheimu.

Norští vědci analyzovali informace shromážděné Stockholmským mezinárodním mírovým institutem (SIPRI), což je organizace zřízená za účelem monitoringu obchodu se zbraněmi a odzbrojování.

"To k čemu jsme došli, nás velice překvapilo. V letech 1989 - 2008 vyvezla Čína mnohem méně zbraní než Spojené státy a pro autokratické režimy to platí obzvlášť. Celkově vzato čínské zbraně končí v demokratických zemích častěji, než ty americké," cituje server Deutsche Welle, jež o studii informoval, Soysovou.

Jako příklad uvedla norská politoložka Egypt, který je pro Spojené státy důležitým spojencem v konfliktu na Blízkém východě a současně má pod palcem Suezský průplav. Na druhou stranu je v hodnocení demokratických zemí na konci žebříčku.

Američané mají jiný názor

Autoři studie na druhou stranu uznávají, že Čína prodává zbraně všude, kde je po nich poptávka a s tím, jaký je v dané zemi režim, si  hlavu příliš neláme. Podobně se chová i Rusko, které v letech 2001- 2005 dodalo do autoritářského Súdánu pětkrát více zbraní než Čína.

Studie zohledňovala pouze finanční hodnotu kontraktů, nikoliv kvantitu nebo účinnost zbraní, a je tedy nevyvážená, domnívá se politoložka z Americké univerzity ve Washingtonu D. C. Deborah Brautigamová.

Americké zbraně jsou totiž dražší a podle utržených peněz tedy nelze usuzovat, kdo kolik výzbroje prodal. Stejného názoru je také bezpečnostní expert z berlínského Institutu pro transatlantickou bezpečnost Otfried Nassauer.  

 

Právě se děje

před 45 minutami

Při pádu z okna kladenské školy dnes zemřela dívka, okolnosti neštěstí vyšetřuje policie

Při pádu z okna kladenské školy v Moskevské ulici dnes ráno zemřela mladistvá dívka. Příčinu a okolnosti neštěstí vyšetřují policisté, řekla policejní mluvčí Michaela Nováková.

Záchranné složky na místo vyjížděly po 7:00. "Vzhledem k citlivosti případu nebudeme sdělovat další podrobnosti ani věk dívky," uvedla mluvčí.

Na místě zasahovala i záchranná služba. Přes veškerou snahu záchranářů dívka svým zraněním na místě podlehla, uvedla mluvčí Petra Effenbergerová.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Uvízlé kamiony zablokovaly silnici mezi Bílou a Ostravicí v Beskydech, tvoří se kolony

Dva kamiony uvízly dne ráno na zasněžené silnici 1/56, kterou v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice zablokovaly. ČTK to řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Situace podle ní vznikla nedisciplinovaností řidičů. "Vjeli na úsek komunikace, kde to není v tomto ročním období možné. Nerespektovali dopravní značení," řekla mluvčí.

Oba vozy v serpentinách u přehrady Šance uvízly. "Jeden se už podařilo odstranit. Na uvolnění druhého se pracuje. Policisté na místě řídí dopravu kyvadlově. Vznikají ale kolony," uvedl Štětínská.

Zdroj: ČTK
Další zprávy