Z USA prý proudí do Afriky víc zbraní, než z Číny

Petr Jemelka Petr Jemelka
6. 1. 2011 17:18
Statistika zohledňuje jen částku, kterou USA a Čína za zbraně inkasovaly.
Čína si tím, kam zbraně putují, příliš hlavu neláme
Čína si tím, kam zbraně putují, příliš hlavu neláme | Foto: Reuters

Trondheim (Norsko) - Čína, která je západními médii i politiky často kritizována za to, že dodává zbraně africkým diktátorům, aniž by ji zajímalo, k čemu budou použity, není největším dodavatelem zbraní na černém kontinentu.

Ještě více výzbroje než Čína, dodávají do Afriky Spojené Státy. Vyplývá to alespoň ze studie Indry Soysové a Paula Midforda z univerzity v Trondheimu.

Norští vědci analyzovali informace shromážděné Stockholmským mezinárodním mírovým institutem (SIPRI), což je organizace zřízená za účelem monitoringu obchodu se zbraněmi a odzbrojování.

"To k čemu jsme došli, nás velice překvapilo. V letech 1989 - 2008 vyvezla Čína mnohem méně zbraní než Spojené státy a pro autokratické režimy to platí obzvlášť. Celkově vzato čínské zbraně končí v demokratických zemích častěji, než ty americké," cituje server Deutsche Welle, jež o studii informoval, Soysovou.

Jako příklad uvedla norská politoložka Egypt, který je pro Spojené státy důležitým spojencem v konfliktu na Blízkém východě a současně má pod palcem Suezský průplav. Na druhou stranu je v hodnocení demokratických zemí na konci žebříčku.

Američané mají jiný názor

Autoři studie na druhou stranu uznávají, že Čína prodává zbraně všude, kde je po nich poptávka a s tím, jaký je v dané zemi režim, si  hlavu příliš neláme. Podobně se chová i Rusko, které v letech 2001- 2005 dodalo do autoritářského Súdánu pětkrát více zbraní než Čína.

Studie zohledňovala pouze finanční hodnotu kontraktů, nikoliv kvantitu nebo účinnost zbraní, a je tedy nevyvážená, domnívá se politoložka z Americké univerzity ve Washingtonu D. C. Deborah Brautigamová.

Americké zbraně jsou totiž dražší a podle utržených peněz tedy nelze usuzovat, kdo kolik výzbroje prodal. Stejného názoru je také bezpečnostní expert z berlínského Institutu pro transatlantickou bezpečnost Otfried Nassauer.  

 

Právě se děje

před 30 minutami

V Dlouhé Lhotě na Příbramsku hoří výrobní hala. Hasiči vyhlásili 3. stupeň poplachu, na místě je 17 jednotek. Požár je zatím bez zranění

Aktualizováno před 53 minutami

Francouzský exprezident Sarkozy u soudu, podle prokuratury za neúspěšnou kampaň utratil příliš mnoho peněz

Před pařížským soudem po více než měsíci zazněly závěrečné řeči v procesu s bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym, který se týká financování jeho neúspěšné kampaně za znovuzvolení v roce 2012. Obhajoba požádala o zproštění obžaloby, napsal list L'Express. Prokuratura Sarkozymu navrhuje šestiměsíční vězení. Soud vynese verdikt 30. září.

"Nicolas Sarkozy se ničím neprovinil. Nepodepsal žádný rozpočet, nepodepsal žádnou fakturu, přijal všechna omezení, která se po něm žádala. Je na hony vzdálený hysterickému, nenasytnému kandidátovi. Respektuje hodnoty spravedlnosti," řekl soudu právní zástupce exprezidenta, který stál v čele Francie v letech 2007 až 2012.

Prokuratura naopak tvrdí, že Sarkozy je "jedinou osobou zodpovědnou za vlastní kampaň", píše L'Express.

Proces se Sarkozym, který se dnešního slyšení nezúčastnil, začal 20. května. Kromě Sarkozyho čelí obžalobě z falšování, podvodu nebo ilegálního financování kampaně dalších 12 lidí a společnost Bygmalion, která měla na starosti organizaci politických shromáždění. Právě podle jména této firmy je proces ve Francii označován jako kauza Bygmalion.

Prokurátoři tvrdí, že Sarkozyho strana v roce 2012 za velmi drahá volební shromáždění utratila téměř dvojnásobek maximální částky, kterou volební zákon stanoví ve výši 22,5 milionů eur (574,2 milionu korun). Následně podle žalobců najala spřátelenou agenturu pro styk s veřejností, aby skutečné náklady skryla. Prezidentské volby Sarkozy nakonec prohrál a jeho nástupcem v nejvyšší funkci se stal François Hollande.

Sarkozymu vedle půlročního trestu vězení hrozí pokuta 3750 eur (96.000 korun). Pro další obžalované prokuratura požaduje podmíněné tresty od 18 měsíců do čtyř let a pokuty až 150.000 eur (3,8 milionu korun).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnice D35 je u Přáslavic uzavřena kvůli nehodě dodávky a dvou aut

Dopravu na dálnici D35 u Přáslavic ve směru na Lipník nad Bečvou uzavřela zhruba na 2,5 hodiny nehoda dodávky a dvou nákladních aut. Jeden z řidičů byl zraněn, informovala mluvčí hasičů Lucie Balážová. Zhruba od 20:30 je již komunikace v místě nehody průjezdná s omezením, doplnila mluvčí policie Petra Vaňharová. Od víkendu jde již o několikátou vážnou nehodu v této oblasti. 

"Komunikace v místě dopravní nehody je již průjezdná s omezením. Zprovozněn je pouze levý jízdní pruh po 281. kilometr D35. Od tohoto místa začíná další objízdná trasa a to až po 290. kilometr D35 z důvodu oprav poškozeného dálničního povrchu," uvedla mluvčí policie.

Hasiči z dodávky museli vyprostit zaklíněného řidiče, následně jej předali záchranné službě a asistovali při transportu. "K vyproštění jsme využili hydraulické nůžky a rozpínák, odstranili jsme celé dveře a řidiči jsme museli opatrně vyprostit nohy zaklíněné pod palubní deskou. Poté jsme jej na páteřní desce vytáhli z vozu ven," uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Jen o několik kilometrů dále, mezi 290 a 281. kilometrem je dálnice v obou směrech uzavřena. V sobotu zde kvůli vysokým teplotám praskla a poté se zvlnila vozovka. K opravě stavbaři používají rychle tuhnoucí směs betonu. Automobilový provoz by v tomto dálničním úseku, který je od soboty v obou směrech uzavřený, měl být obnoven ve čtvrtek.

V této oblasti od víkendu řeší policisté již několik nehod. V pondělí na stejném místě havarovalo nákladní a osobního auto, nehoda se obešla bez zranění, dálnice byla uzavřena zhruba na tři hodiny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Golfista Lieser má olympiádu definitivně jistou

Nejlepší český golfista Ondřej Lieser má definitivní jistotu, že si za měsíc zahraje poprvé na olympijském turnaji. Jeho účast v Tokiu potvrdil konečný redukovaný žebříček pro šedesát účastníků. Lieser v něm figuruje na 50. místě. Informovala o tom Česká golfová federace. Start v Tokiu má takřka jistý i Klára Spilková, která reprezentovala již na předchozí olympiádě před pěti lety v Riu de Janeiro.

Devětadvacetiletý Lieser se loni stal senzačně celkovým vítězem zkrácené sezony Challenge Tour a jako první český golfista v historii získal kartu na European Tour. Ve světovém žebříčku profesionálů mu patří 231. příčka.

Ženský olympijský žebříček se oficiálně uzavře až 29. června po skončení majoru KPMG Women's Championship a berounském turnaji Czech Ladies Open. Spilková se představí v zámoří, aktuálně jí patří v redukovaném pořadí pro Tokio 51. místo.

Lieser dnes rozšířil seznam českých olympioniků, měsíc před zahájením odložených her má výprava zajištěných 79 účastnických míst.

Další zprávy