V polovině května zadržela francouzská policie na letišti v Nice 600 kilogramů kokainu. Letadlo, které náklad do Francie přivezlo, přiletělo také z Uruguaye. V dubnu němečtí celníci objevili v nákladním kontejneru, který měl být plný rýže, 440 kilogramů kokainu. Podle přepravních dokumentů, do kterých nahlédla německá stanice Deutsche Welle, i tato loď plula z Uruguaye. Jeden a půl tuny kokainu v letadle, které odstartovalo z Uruguaye před nedávnem, zase zabavila švýcarská policie.
Není to náhoda. Latinskoamerická Uruguay se stává novým centrem pašeráků drog, které míří do Evropy.
German officials seize record 4.5 tonnes of cocaine estimated to be worth €1 billion at Hamburg port https://t.co/9xlK0FI8bI pic.twitter.com/cDzNjzvMqf
— Illicit Trade News (@illicit_trade_) August 5, 2019
Nejmenší španělsky mluvící země Jižní Ameriky přitom platí pro své sousedy spíš za příklad hodný následování. Nemá problémy s kriminalitou, v poslední době se u moci střídají demokratické vlády, politici nemívají korupční aféry. Bývalý prezident José Mujica se proslavil svou skromností - 90 procent svého prezidentského platu věnoval na charitu. Uruguayci si dopřávají život takřka na evropské úrovni a do země proudí čím dál více turistů.
Prosperující stát není zvyklý na skandály, a když němečtí celníci zadrželi uruguayskou loď s rekordním množstvím kokainu, šéf celní správy Enrique Canon rezignoval.
Renomé Uruguaye jako bezpečného přístavu uprostřed organizovaným zločinem rozbouřeného kontinentu však mizí. "Tahle reputace už neodráží současnou realitu," cituje Deutsche Welle Chrise Dalbyho z InSight Crime, organizace sjednocující investigativní novináře zaměřené na organizovaný zločin v Latinské Americe.
Podle něj je příčinou tak náhlé proměny právě fakt, že Uruguay s násilím a obchodem s drogami v takovém měřítku nemá zkušenosti, a tak podceňuje policejní dohled a hraniční kontroly. Ty jsou v zemích, jako je například Kolumbie, mnohem přísnější. Uruguay jde opačným směrem. Předloni se stala vůbec první zemí na světě, která legalizovala marihuanu.
V Evropě stále dostupnější
Drogové gangy z Bolívie a Brazílie i jejich cíloví zákazníci toho začali využívat a z Uruguaye se stalo centrum pašování drog do Evropy. V zemi se sice nevyrábí, ale Uruguay působí jako jejich překladiště, přístav, kam se dostávají hlavně z Kolumbie.
Kokain, který letos zabavila policie na francouzském letišti, mířil na Balkán. Akce byla součástí mezinárodního vyšetřování proti balkánskému drogovému kartelu pašujícímu do Evropy jihoamerický kokain. Na francouzském letišti byl v květnu zadržen i český pilot, drogu převážel soukromými letadly.
Poptávka po kokainu celosvětově roste. Podle OSN se ho v roce 2017 na světě vyrobilo dva tisíce tun, což je o 25 procent více než předchozí rok.
V Evropě se tato droga, vyráběná syntézou původně z listů koky, která se pěstuje na andských svazích, stává stále dostupnější. Vyplývá to z letošní zprávy Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA). Za loňský rok zaznamenalo rekordní počty případů zabavení kokainu v EU. V roce 2017 se v Evropské unii našlo 140 tun, což bylo zhruba dvakrát víc než předchozí rok. Droga se do Evropy dováží převážně na kontejnerových lodích.
Nejsme připraveni
Uruguay letos za prvních sedm měsíců tohoto roku zabavila na svém území 1,5 tuny kokainu. Ve světle množství, které zabavili němečtí celníci v Hamburku při jediném zátahu, to není moc. Podle Chrise Dalbyho je v dnešní době těžší s pašeráctvím bojovat, protože obchod s drogami se změnil a nefunguje na bázi velkých drogových kartelů, které kontrolují jak pěstování koky, tak i výrobu a dopravu. "Globální obchod s drogami je roztříštěnější, mnoho menších hráčů teď pracuje nezávisle," vysvětluje.
Na jeho distribuci do Evropy pak spolupracují jednotliví kupci, což jsou většinou evropské mafie jako například italská 'ndrangheta.
Uruguay nárůst drog na svém území zaznamenala už před několika lety. Problém je ale v tom, že na to nebyla připravena. "Nemáme bohužel speciální jednotku se zvlášť vyškoleným personálem na boj proti obchodu s drogami, se zbraněmi nebo lidmi," vysvětlil pro německou stanici uruguayský bezpečnostní poradce Ricardo Parrado.