Chicago - Bezděčnou rasovou a genderovou předpojatost lze zmírnit "trénováním" mozku, respektive manipulací způsobu, jakým se učí, když spíme.
K tomuto závěru došli vědci z Northwest University v Chicagu, kteří provedli výzkum na 40 lidech.
Testované osoby si po splnění série vstupních testů prošly "tréninkem", který je měl zbavit předsudků, jež jsou podle výzkumníků sice časté, ale mnohdy bezděčné.
Cvičení si opakovali i ve spánku
Cvičení spočívalo v párování obrázků tváří se slovy, která byla protiklady s nimi tradičně spojovaných stereotypů. Snímky lidí s černou pletí tak byly spojeny s pozitivními výrazy, jako je "sluneční záře"; obrázky žen například se slovem "matematika", uvedl server BBC.
Kromě toho během těchto cvičení testovaní lidé poslouchali řadu rozličných zvuků, které jim pak výzkumníci potichu přehrávali i během odpoledního spánku. To zřejmě zesílilo vzpomínky na předchozí cvičení.
Vědci zjistili, že dotyční se pak nejméně na dalších sedm dní stali méně rasistickými a měli menší genderové předsudky.
Léčba závislostí a etické otázky
Podle Kena Pallera, vedoucího kognitivního neurovědeckého programu na zmíněné univerzitě, je sice zapotřebí dalšího testování, už teď je ale možné číst z výsledků studie.
"Naznačujeme, že úprava nevědomé společenské předpojatosti pravděpodobně ovlivní míru, do jaké jsou naše rozhodnutí ovlivněna rasistickými nebo sexistickými postoji," řekl serveru.
Paller nicméně zároveň připustil, že tato praktika vzbuzuje etické otázky, stejně jako například podprahová reklama.
"Důležitější je ale možná otázka, zda by lidé na pozicích autorit ve společnosti, jako jsou soudci nebo policejní důstojníci, a možná i lidé, kteří rozhodují o náboru, měli mít jejich nevědomou předpojatost vylepšenou a možná vytrénovanou na určitý standard," doplnil profesor.
Vědci se domnívají, že podobná technika by mohla být použitá například u poruch příjmu potravy či při léčbě závislostí. Studie byla publikována v časopisu Science.