Řím - Itálie pustila na pevninu všech 150 převážně eritrejských migrantů z lodě Diciotti, která pět dní kotvila na Sicílii. Informovala o tom agentura Reuters.
Migranti byli na lodi v přístavu v Katánii od minulého pondělí, jelikož je italská vláda odmítala vpustit na pevninu, dokud další členské země EU nepřislíbí, že část běženců přijmou. Nakonec se o většinu migrantů postará italská katolická církev a část jich přijme Irsko a Albánie.
Italský ministr vnitra Matteo Salvini oznámil, že Irsko přijme 20-25 migrantů, Albánie dalších 20 a o ostatní se v Itálii postará katolická církev, což podle něj nebude "italského daňového poplatníka nic stát". "Církev otevřela svou náruč a svou peněženku," řekl v sobotu večer svým stoupencům na severu Itálie Salvini, který stojí v čele protiimigrační Ligy.
Italská média v sobotu informovala, že prokurátor ze sicilského města Agrigento Luigi Patronaggio zahájil formální vyšetřování Salviniho kvůli zadržování migrantů na lodi Diciotti. Podezírá ho z "únosu, nezákonného zadržování osob a zneužití pravomoci". Salvini to pro agenturu ANSA komentoval slovy, že je "ostuda", když je zahájeno vyšetřování proti ministrovi, který se snaží chránit hranice země.
Ještě před sobotním oznámením, že migranti budou vpuštěni na pevninu, bylo z lodi na základě doporučení lékařů propuštěno 13 migrantů, kteří následně byli převezeni do nemocnice.
Podle italských médií byli mezi těmito migranty tři lidé, u nichž bylo podezření na nákazu tuberkulózou, a další dva, kteří zřejmě dostali zápal plic. Informaci nicméně nepotvrdily zdravotnické zdroje.
Dalších 137 migrantů opustilo loď dnes a mají být přepraveni do zařízení v Messině, odkud si je přeberou církev, Irsko a Albánie.
Itálie se v posledních letech potýká s masovým přílivem migrantů z Afriky přes Středomoří a nová italská vláda se mu snaží zamezit. Řím již dříve oznámil, že nedovolí žádným dalším záchranářským lodím zakotvit, pokud si migranty na palubě nerozdělí další státy EU.