Juba - Před nepokoji uprchlo z Jižního Súdánu od poloviny prosince na 120 tisíc lidí. Informovala o tom Organizace spojených národů (OSN), podle níž polovina běženců hledá útočiště právě v jejich táborech.
To vše v době, kdy v Keni jednají členové takzvaného Východoafrického mezivládního úřadu pro rozvoj (IGAD). Ti se pokoušejí přijít na způsob, jak v zemi nastolit příměří a zastavit násilí, které si podle odhadů vyžádalo nejméně 1000 mrtvých.
Jihosúdánský prezident Salva Kiir ale do Nairobi nedorazil, napsala agentura Reuters s odvoláním na keňské úřady.
"Kiir nepřijel, protože (etiopský premiér Hailemariam) Desalegn a keňský prezident Uhuru (Kenyatta) se s ním setkali ve čtvrtek v Jubě. Všechno, co potřebovali prodiskutovat, prodiskutovali," vysvětlil nejmenovaný keňský činitel.
Posily a pomoc jsou na cestě
V Jižním Súdánu bojují jednotky prezidenta Kiira proti oddílům bývalého viceprezidenta Rieka Machara. Násilnosti, které propukly v polovině prosince, dotlačily tento mladý africký stát na pokraj občanské a etnické války.
Za Kiirem stojí příslušníci jeho kmene Dinků, za Macharem zase Nuerové.
Rada bezpečnosti OSN v úterý odhlasovala zvýšení počtu členů mírové jednotky OSN z 8000 na téměř 14 000 lidí. Jednotky budou vybaveny dalšími vrtulníky a zbraněmi.
Zvláštní zástupkyně OSN v Jižním Súdánu Hilde Johnsonová k tomu uvedla, že první posily i materiál by měly do země dorazit v pátek nebo o víkendu.