Situace v Jižním Súdánu je vážná, OSN posílí svoji misi

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 25. 12. 2013 18:45
V nejmladší zemi planety dochází k etnickým čistkám, zamíří tam tisíce vojáků
Vojáci OSN na předměstí jihosúdánské metropole Juba.
Vojáci OSN na předměstí jihosúdánské metropole Juba. | Foto: Reuters

Juba - Horšící se situace v Jižním Súdánu příměla Radu bezpečnosti OSN k navýšení mezinárodní mise na bezmála dvojnásobek. V nejmladší zemi planety by mělo působit 12 500 vojáků a policistů.

Nové síly se mají rekrutovat ze současných misí OSN v Kongu, Pobřeží slonoviny či Libérii.

Stalo se tak jen pár hodin poté, co zástupci Spojených národů našli ve městě Bentiu hromadný hrob s ostatky 75 lidí. Jde zřejmě o vojáky jihosúdánské armády.

Další dva hromadné hroby jsou také v hlavním městě Jubě, ale k nim se pracovníci OSN ještě nedostali.

Civilisté v ohrožení

V Jižním Súdánu od poloviny prosince bojují jednotky prezidenta Salvy Kiira proti oddílům bývalého viceprezidenta Rieka Machara. Vysoká komisařka OSN Navi Pillayová vyzvala obě strany, aby chránily civilisty.

Upozornila také na to, že velitelé i politici mohou být stíháni za spáchání válečných zločinů.

"Získali jsme v minulých dnech důkazy o útocích na konkrétní osoby vytipované podle jejich etnické příslušnosti. Našli jsme masový hrob v Bentiu ve státě Jednota, a dva další jsou v Jubě," řekla. Vojáci nalezení v hrobě patřili k etniku Dinka.


Klíčové město dobyto zpět

Jihosúdánský konflikt nabývá podoby etnické války. Za Kiirem stojí příslušníci jeho kmene Dinků, za Macharem zase Nuerové. V bojích padlo už několik set lidí. Machar i Kiir tvrdí, že jsou ochotni jednat o ukončení konfliktu.

Pillayová v úterý vyjádřila obavy také o osud stovek lidí, kteří byli zatčeni a jsou drženi na neznámých místech.

Jihosúdánská armáda večer ohlásila, že dobyla zpět strategické město Bor, které předtím ovládli Macharovi lidé od 19. prosince.

Ministr informací řekl, že povstalci jsou na útěku a že dobytí města je dárkem vlády národu. Bor leží asi 200 kilometrů severně od Juby a podle agentury AFP tam byla slyšet střelba i po ministrově oznámení. Kvůli bojům a obléhání Macharovými oddíly z Boru uprchlo na 17 000 civilistů.

Pomoci chce i Evropská unie

Šéfka diplomacie Evropské unie Catherine Ashtonová se rozhodla poslat do Jižního Súdánu svého zmocněnce Alexe Rondose, aby pomohl řešit tamní krizi.

Mluvčí Ashtonové Maja Kocijančičová řekla, že je důležité, aby se do dialogu, který umožní vyřešit neshody, zapojili okamžitě všichni političtí vůdci. Ashtonová prý zmocněnce Rondose požádala, aby do Jižního Súdánu odjel okamžitě a zapojil se tam do jednání. Ve čtvrtek mají do Jižního Súdánu dorazit politici ze šesti afrických států a budou se snažit zastavit násilí, které trvá od poloviny prosince.

 

Právě se děje

Další zprávy