Putinův mluvčí o nedávných špionských skandálech: Vztahy s Českem jsou zkalené

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 7. 2020 16:20
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov označil nynější rusko-české vztahy za zkalené. Kontakty s českým vedením se podle něj v nejbližší době neplánují. Peskov podle agentury Interfax odpovídal novinářům na otázku týkající se vztahů s Českem na pozadí špionážních skandálů.
Ruský prezident Vladimir Putin.
Ruský prezident Vladimir Putin. | Foto: Reuters

"Vztahy s Českem byly v poslední době zkaleny známými události, jistými nepřátelskými kroky, podniknutými na úrovni městských a ústředních orgánů. Nepochybně to všeobecně poznamenalo naše bilaterální vztahy," řekl novinářům mluvčí prezidenta Vladimira Putina v odpovědi na dotaz, jak by charakterizoval vztahy s Českem s ohledem na špionážní skandály z poslední doby.

Česko-ruské vztahy poznamenal i spor o odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva Prahou 6 či vyhoštění dvou ruských diplomatů, zapletených do kauzy okolo údajné hrozby otravy pražských politiků ricinem. Na vyhoštění Moskva zareagovala recipročně.

Interfax připomněl také úterní zadržení poradce šéfa ruské vesmírné agentury Roskosmos, bývalého novináře Ivana Safronova, kterého podle obhájců ruská kontrarozvědka (FSB) podezírá z vlastizrady kvůli údajné spolupráci s českou rozvědkou. 

Podle jednoho z obhájců, Jevgenije Smirnova, jej tajná služba FSB podezírá, že od roku 2012 spolupracoval s českou rozvědkou. Vyšetřovatelé FSB věří, že české služby jednají ve jménu USA, řekl Smirnov agentuře AFP. Oficiální sdělení FSB se o české rozvědce výslovně nezmiňuje, píše se v něm pouze o "jedné ze zvláštních služeb NATO". Za vlastizradu hrozí v Rusku až 20 let vězení.

"Vyšetřování nijak neprokázalo podezření vůči Ivanovi (Safronovovi). Tím se tento případ liší od podobných kauz. Neexistují žádné důkazy, nic, co by mohlo nějak prokázat odůvodněnost podezření," řekl další obhájce Ivan Pavlov rozhlasové stanici Echo Moskvy. O Safronovově nevině jsou přesvědčeni nejen obhájci, ale i bývalí kolegové z předních deníků Kommersant a Vedomosti. Ještě v úterý se v Moskvě a v Petrohradu konaly demonstrace na Safronovovu podporu.

Ochránce lidských práv Pavel Čižov varoval, že vyznat se v případu bude kvůli utajení krajně obtížné. "Vše bude horší než v případu Ivana Golunova (novináře obviněného z přechovávání a šíření drog, které mu podstrčili policisté). Iniciátoři kauzy si zjevně uvědomují reakci společnosti, ale není jasné, zda jde o politický případ související s novinařinou, anebo o něco jiného," uvedl v listu Vedomosti.

Rusko jednání blokuje

"Co do česko-ruských vztahů, těm to rozhodně dále neprospěje, ale zároveň věřím, že tam už není takříkajíc mnoho co zkazit," uvedl na dotaz ČTK o dopadech případu analytik Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) Pavel Havlíček. Upozornil na to, že obvinění ze špionáže Rusko v minulosti zneužívalo proti kritikům režimu.

Ke vztahům s Ruskem se vyjádřila i mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová. "Že naše vztahy s Ruskem nevzkvétají, není žádné tajemství. Problémy jsme chtěli řešit vzájemnými konzultacemi, na ruské straně však zatím nevidíme vůli k jejich zahájení," uvedla Štíchová. Česko na počátku května navrhlo Moskvě konzultace k vyřešení vzájemných sporů na základě vzájemné smlouvy o přátelských vztazích a spolupráci z roku 1993. Strany se ale od té doby nedohodly na formátu jednání a vzájemně se obviňovaly z jejich blokování.

Česko-ruské vztahy pošramotila v posledních letech řada sporů. Bezpečnostní informační služba (BIS) i Vojenské zpravodajství pravidelně varují před ruskou zpravodajskou činností v ČR. Země se přou i o interpretaci řady historických událostí, mimo jiné invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968 nebo role takzvaných vlasovců při osvobození Prahy na konci druhé světové války.

Video: Ničeho nelituji. Měl jsem těžký život, který bych znovu žít nechtěl, říká Oleg Sencov

Oleg Sencov: Ničeho nelituji. Měl jsem těžký život, kterých bych znovu žít nechtěl. | Video: Josef Pazderka, OneWorldRO
 

Právě se děje

před 14 minutami

Trump podal měsíc po volbách další žalobu, chce zneplatnit 200 tisíc hlasů ve Wisconsinu

Kampaň stížností amerického prezidenta Donalda Trumpa na výsledky letošních voleb pokračuje i téměř měsíc po skončení hlasování. Nejvyššímu soudu ve Wisconsinu dnes jeho tým předložil žalobu, která požaduje zneplatnění více než 200 000 hlasovacích lístků, informovala agentura AP. S podobnými požadavky zatím prezident u žádného soudu neuspěl.

Wisconsinské úřady v pondělí potvrdily, že hlasování v prezidentských volbách zde vyhrál kandidát Demokratické strany Joe Biden, a to o více než 20 000 hlasů, což odpovídá asi šesti desetinám procentního bodu. Oficiálním vyhlášením výsledků se rozběhla pětidenní lhůta, v níž je ještě kandidáti mohou napadat. Trump už předtím avizoval, že z jeho strany přijde žaloba.

Wisconsinský nejvyšší soud dnes potvrdil, že podání obdržel, avšak neuvedl, zda se záležitostí bude podrobněji zabývat. Soud podle AP zároveň zvažuje, zda přijme dvě další stížnosti požadující diskvalifikaci některých hlasů z prezidentské volby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy