"V průběhu mnoha desetiletí se Alžběta II. právem těšila lásce a úctě poddaných a také autoritě na mezinárodní scéně," citovala z Putinova vyjádření ruská tisková agentura TASS.
S projevem soustrasti se připojil i patriarcha Ruské pravoslavné církve Kirill, napsal, že zesnulá královna byla symbolem historických tradic celé Evropy. Královna navštívila Rusko jednou, v roce 1994.
Vztahy jejího syna a nástupce na trůně Karla III. s Putinem však nejsou vřelé minimálně od roku 2014, kdy Moskva anektovala Krym a začala válka na východě Ukrajiny. Tehdy v květnu navštívil britský korunní princ Halifax na východě Kanady, nevýznamná návštěva nakonec skončila diplomatickým rozkolem mezi Londýnem a Moskvou.
Následník trůnu v Halifaxu navštívil Muzeum imigrace, jímž ho provázela osmasedmdesátiletá Marienne Fergusonová. Žena židovského původu, která krátce před vypuknutím druhé světové války uprchla z Polska.
V soukromé konverzaci jí Charles řekl, že Vladimir Putin se dnes chová stejně jako tehdy německý diktátor Adolf Hitler. Průvodkyně to po skončení návštěvy prozradila médiím a dodala, že s princem naprosto souhlasí.
Ruské velvyslanectví vzneslo protest a sám Putin o několik týdnů později řekl, že "takové komentáře jsou špatné a takto by se králové neměli chovat."
Zastání od britských politiků
Ve Spojeném království platí úzus, že členové královské rodiny se nevyjadřují veřejně k domácí ani zahraniční policie a nedávají najevo žádné sympatie k politickým stranám. To Charles neporušil, protože jeho slova zazněla v Halifaxu v soukromé konverzaci.
Britští politici se za něj postavili. Tehdejší premiér David Cameron prohlásil, že v soukromí si princ může říkat, co chce, a předseda opoziční Labouristické strany Ed Miliband dal dokonce následníku trůnu za pravdu.
Letos se proti ruské invazi na Ukrajinu vyslovil nynější král Karel III. už zcela veřejně. Při návštěvě města Southend-on-Sea na jihovýchodě Anglie na začátku března označil ruský útok z 24. února za brutální agresi, která ohrožuje svobodu a demokracii ve východní Evropě.
Princ také na konci března v irském Waterfordu prohlásil: "Moje myšlenky a modlitby jsou s lidmi na Ukrajině. Hluboce si vážím všech, kteří jim pomáhají."
William se postavil za Ukrajinu
Podobně se na Twitteru vyjádřil i jeho syn a nynější následník trůn William. Se svojí manželkou Kate napsali: "V říjnu 2020 jsme měli tu čest setkat se s prezidentem Volodymyrem Zelenským a první dámou. Byli plni naděje a optimismu ohledně budoucnosti Ukrajiny. Dnes stojíme za prezidentem a všemi obyvateli Ukrajiny, kteří statečně bojují o tuto budoucnost."
Velká Británie patří od začátku invaze k nejaktivnějším spojencům Ukrajiny. Posílá jí zbraně a premiér Boris Johnson navštívil od začátku války třikrát Kyjev.
Od nové premiérky Liz Trussové si Ukrajinci slibují stejnou podporu: jako ministryně zahraničí proslula tvrdou rétorikou vůči Moskvě a při jednání se pohádala se šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem.