Cascavel - Ve věznici na jihu Brazílie vypukla vzpoura, pří níž doposud přišli o život nejméně čtyři trestanci.
Dvěma z nich jejich spoluvězni podle zpráv tamní policie usekli hlavu, další dva zřejmě shodili ze střechy. Hlášena jsou i zranění.
Některé zdroje mluví už o pěti mrtvých a dodávají, že obětí může být uvnitř vězeňského komplexu i víc.
Dozorci jako rukojmí
Vůdčí skupina trestanců navíc drží v zajetí nejméně dva z místních dozorců.
"Používají useknutou hlavu jednoho z vězňů k tomu, aby psychicky týrali jednoho z rukojmích," tvrdí právník z vězeňských odborů Jairo Ferreira.
Místní média zveřejnila záběry z místa. Trestanci s kuklami na hlavách okupující střechu jedné z budov na nich bijí své spoluvězně, kteří mají okolo krků provazy.
Zapojily se stovky vězňů
Do povstání v komplexu ve městě Cascavel se zapojily stovky vězňů, zdroje hovoří o pěti stech až 1000.
Násilnosti se podle zpráv BBC rozhořely v neděli ráno, kdy trestanci přemohli dozorce, kteří jim přinášeli snídani. Podle informací brazilského listu O Globo bylo v tu chvíli v zařízení s asi 1050 vězni podle všeho pouze devět dozorců.
Vězňům se pak podařilo převzít kontrolu nad některými částmi žaláře, začali zakládat ohně a pálit v nich matrace. Věznice je údajně z velké části zničená.
Místní noviny Gazeta do Povo popsaly dění uvnitř detenčního zařízení jako teror. Jednání o ukončení vzpoury mezi vzbouřenci a úřady právě probíhají.
Boje mezi gangy
Brazilský zpravodaj BBC uvedl, že může jít o boje mezi znepřátelenými drogovými gangy. Mnohé z věznic v zemi podle něj ovládají právě různé zločinecké skupiny.
Několik desítek trestanců, kteří se do povstání nezapojili, stráže přemístili do jiné části komplexu.
Vysoké počty mrtvých v brazilských věznicích po předešlých vzpourách zaujaly i Vysokou komisařku OSN pro lidská práva Navi Pillayovou, která už dříve v tomto roce volala po jejich prošetření.
Brazilští vězni si tradičně stěžují na špatné podmínky života za mřížemi, nevyhovující hygienická opatření i jídlo. Země má celkem okolo půl milionu vězňů – to ji řadí na čtvrté místo ve světovém žebříčku. Zařízení jsou přitom vystavěna jen asi pro 300 000 lidí.