Výzkum: Gladiátoři ctili pravidla hry

Reuters, man
23. 2. 2006 15:15
Londýn - Římští gladiátoři nezápasili ve stylu "vše je dovoleno" či "zabij, jak umíš". Šlo o klání, které se řídilo přísnými pravidly.
Téma gladiátorů zpopularizoval před šesti lety film s Russelem Crowem v hlavní roli.
Téma gladiátorů zpopularizoval před šesti lety film s Russelem Crowem v hlavní roli. | Foto: Aktuálně.cz

Naznačuje to nový výzkum, který provedli rakouští odborníci.

Výsledky nového bádání tak mění pohled na oblíbenou dobovou "zábavu," odehrávající se v římských arénách.

Archeologové zkoumali ostatky sedmašedesáti gladiátorů, nalezených v Efesu poblíž tureckého Izmiru. Zranění lebek ukazuje, že klání mělo určitá pravidla.

"Zjistili jsme podle poranění přední části lebek, že gladiátoři proti sobě používali v jednom zápase pouze jeden typ zbraně," vysvětlují v analýze vědci Karl Grosschmidt a Fabian Kanz.

Ne vše bylo povoleno, tvrdí vědci

Došli tak k závěru, že jakékoliv násilí - vedoucí k porážce a zabití soupeře - zřejmě nebylo povoleno. Někteří historici tvrdí, že zápasy soudcovali pravidelně dva rozhodčí.

Rakušané také objevili, že některé lebky nesou shodné stopy těžkého úderu zezadu. A to přesto, že gladiátoři nosili helmy. Vědci se proto domnívají, že tímto způsobem byli po zápase dobíjeni zranění zápasníci, kteří už neměli šanci na zotavení.

Do římského Colossea se vtěsnalo až 50 tisíc diváků.
Do římského Colossea se vtěsnalo až 50 tisíc diváků. | Foto: Aktuálně.cz

Dvojice odborníků zveřejnila své objevy v časopise Forensic Science International.

Nálezy vítají tvůrci hollywoodského filmu

Souhlasí s nimi specialistka z Harvardské univerzity Kathleen Colemanová, která působila jako odborná poradkyně pro dobové reálie při natáčení filmového hitu režiséra Ridleyho Scotta Gladiátor s Russelem Crowem v hlavní roli.

"Fakt, že lebka žádného z gladiátorů nenesla známky opakovaných úderů, svědčí o tom, že boj byl podřízen disciplíně a měl svá pravidla," soudí Colemanová. Rozšířená představa o gladiátorech je ale taková, že mohli jakýmkoliv způsobem bojovat o své přežití.

Ostatky sedmašedesáti mužů pocházejí z druhého století našeho letopočtu, archeologové je v Efesu nalezli v roce 1993. Detailního rentgenového a mikroskopického průzkumu se dočkaly kostry až nyní.

Ačkoliv gladiátorské hry se odehrávaly zhruba po dobu téměř sedmi staletí (první zmínka je z roku 264 před naším letopočtem), dochovaných věrohodných pramenů o skutečném životě a přípravě bojovníků existuje málo. To platí i o průběhu jejich zápasů.#reklama

 

Právě se děje

Další zprávy