Vědci objevili v Egyptě netknutou hrobku

Martin Novák Martin Novák
9. 2. 2006 13:00
Káhira - Tým amerických archeologů z univerzity v Memphisu dosáhl úspěchu, který mu kolegové z branže budou nepochybně závidět.

Objevil první zcela neporušenou staroegyptskou hrobku v Údolí králů od roku 1922.

Poslední neporušenou - či alespoň částečně nevyloupenou - hrobkou nalezenou v údolí jižně od Káhiry byl nejslavnější egyptologický objev všech dob. Místo posledního odpočinku krále Tutanchamóna.

Tři tisíce let stará socha - hlava krále Amenhotepa III. - patří k pokladům nového objevu v Luxoru.
Tři tisíce let stará socha - hlava krále Amenhotepa III. - patří k pokladům nového objevu v Luxoru. | Foto: Reuters

Šlo možná o současníky Tutanchamóna

Zprávy o novém významném nálezu se poprvé objevily dnes, na zítřek chystá egyptská vláda přímo na místě slavnostní prezentaci pro média.

Podle Američanů jde o poměrně malou hrobku s pěti nebo šesti mumiemi. Těla pocházejí přibližně z Tutanchamónova období, tedy někdy z rozmezí let 1570 až 1320 před naším letopočtem. Dosud vědci mrtvé neidentifikovali, ani detailně neprozkoumali.

Pohřbeni narychlo

"Archeologové doposud nestihli prohledat celou hrobku a zjistit podrobnosti. Víme však, z jakého období pochází," řekla agentuře Reuters jedna z členek týmu, která si však s ohledem na přání egyptských úřadů nepřála být jmenována.

Šéf egyptských archeologů Zahí Havás s nově nalezenou sochou bohyně Sekhmet v Luxoru.
Šéf egyptských archeologů Zahí Havás s nově nalezenou sochou bohyně Sekhmet v Luxoru. | Foto: Reuters

Kromě sarkofágů nalezli Američané v hrobce i mnoho velkých nádob. "Vše ukazuje na to, že mrtví byli z nějakého důvodu pohřbeni rychle," uvedla členka týmu.

Kobka leží zhruba pět kilometrů od místa, kde legendární expedice vedená lordem Carnarvonem nalezla před čtyřiaosmdesáti lety hrob Tutanchamóna. Údolí králů je největším nalezištěm staroegyptských památek a hlavním cílem turistů, kteří směřují do Egypta.

Šňůra velkých objevů pokračuje

Egyptologové zahájili sérii několika úspěchů už loni. V dubnu objevili 600 kilometrů jižně od Káhiry největší pohřebiště z nejstarší éry Egypta, tedy z doby přibližně tři tisíce let před naším letopočtem.

Šéf egyptských archeologů Zahí Havás (vpravo) a Otto Schaden, vedoucí mise Memfiské univerzity, stojí před otvorem k nově nalezené hrobce.
Šéf egyptských archeologů Zahí Havás (vpravo) a Otto Schaden, vedoucí mise Memfiské univerzity, stojí před otvorem k nově nalezené hrobce. | Foto: Reuters

Loňský rok také ukončil letité dohady o příčinách smrti Tutanchamóna, který zemřel v devatenácti po pouhých deseti letech na trůně.

Díky speciálnímu rentgenu vědci vyvrátili teorii, že byl zavražděn úderem do hlavy. Zemřel prý na infekci, která se mu dostala do těla po zlomenině nohy.#reklama

 

Právě se děje

Další zprávy