Der Spiegel: Experti Stasi pracují pro SRN a NATO

ČTK ČTK
26. 9. 2010 9:30
Šifranty a matematiky přetáhla vláda Helmuta Kohla
Foto: Hratelně.cz

Berlín - Špičkoví šifranti a matematici, kteří dříve pracovali pro bývalou východoněmeckou tajnou policii Stasi, jsou již přes deset let ve službách nynější německé vlády a pracují často i pro Severoatlantickou alianci. Píše to ve svém pondělním čísle německý magazín Der Spiegel.

Z pondělního vydání časopisu dopředu citovala agentura AFP.

Po pádu Berlínské zdi více než desítku těchto šifrantů dala tajně posbírat tehdejší západoněmecká vláda kancléře Helmuta Kohla, aby zabránila možnosti, že tito špičkoví odborníci dají svůj talent do služeb některých zemí Blízkého východu.

"Jde o vynikající matematiky, kterým nelze osobně nic vyčítat," řekl listu Otto Leiberich, bývalý představitel západoněmeckých tajných služeb zapojených do operace.

Spolková republika si je nechtěla nechat jen pro sebe, ale protože bylo ještě příliš brzo na to, aby tyto muže z NDR oficiálně zapojila obranných struktur, vláda v Bonnu se rozhodla operaci zamaskovat a zaměstnala je v soukromé firmě Rohde Schwarz SIT, která nyní sídlí v Berlíně.

Někteří z těchto šifrantů dosud stále pracují v podniku, který se sám označuje za "privilegovaného dodavatele vysoce bezpečných šifer" pro NATO.

 

Právě se děje

Další zprávy