Vídeň - Podíl elektřiny pocházející z atomových elektráren představuje jen zlomek celkového energetického mixu v Rakousku. Tamní ekologické organizace přesto přiměly vládu ve Vídni, aby se zavázala k přijetí zákona nařizujícího povinné osvědčení o původu elektrické energie, s níž se v zemi obchoduje.
Slibují si od toho, že napříště bude rakouskými rozvodnými sítěmi protékat jen elektřina z "nejaderných" zdrojů.
"Příslušný zákon bude přijat v souladu s evropským právem tak, aby mohly být dodrženy lhůty stanovené dohodou mezi vládou, ekologickými organizacemi a zástupci energetického průmyslu," řekl Aktuálně.cz mluvčí úřadu spolkového kancléře Nedelko Bilalic.
Dohoda mezi ekology, energetiky a kancléřským úřadem říká, že domácnosti budou certifikovanou elektřinu odebírat počínaje 1. lednem příštího roku. Pro rakouský průmysl to má platit s dvouletým zpožděním.
Technologicky není samozřejmě možné odlišit, zda sítí protéká proud vyrobený v jaderné, tepelné či větrné elektrárně. Česko, které Rakušanům prodává blíže nezjištěné množství elektřiny z Temelína a Dukovan, bude ale napříště přinejmenším přinuceno opatřovat prodané megawatthodiny certifikáty.
"Je to velký úspěch, jaderný proud bude jednou provždy vypuzen z Rakouska," domnívá se šéf rakouských Zelených Alexander Egit.
Stín Fukušimy
Jakou konkrétní podobu připravovaný zákon bude mít, není jasné. Rakušané budou ale muset respektovat evropské právo na volný pohyb zboží, jímž elektrická energie bezesporu je.
Rakousko vyrábí 60 terawatthodin elektřiny ročně, téměř dvě třetiny tohoto množství pocházejí přitom z vodních elektráren. Necelých deset terawatthodin země dováží, čtyři procenta z toho byla vyrobena v jaderných reaktorech, zřejmě především českých.
Rakušané proto pravidelně demonstrují proti Temelínu a Dukovanům. A už vůbec se jim nelíbí plán na výstavbu nových temelínských bloků.
Česko zůstává jednou z mála evropských zemí, která se chce i v budoucnu spoléhat z podstatné části na energii z jádra. K výstupu z jaderné energetiky se již odhodlaly Německo a Švýcarsko, část zastaralých reaktorů hodlá po svém předpokládaném volebním vítězství nechat postupně zavřít kandidát francouzských socialistů Francois Hollande.
Nemodernizovat své jaderné bloky se rozhodlo Švédsko, zatímco Itálie loni v referendu opětovně odmítla starý plán na výstavbu nových atomových elektráren. Nemalou roli v tom hrála jaderná havárie v japonské atomové elektrárně Fukušima z března loňského roku.
Další z rakouských sousedů, Maďarsko, naopak na energii z jádra i do budoucna sází.