Ostřelování syrské základny (duben 2017)
Vztahy mezi oběma členy Rady bezpečnosti OSN se ještě zhoršily v dubnu 2017 kvůli reakci americké administrativy na další z údajných chemických útoků. Americký prezident Donald Trump v reakci na chemický útok v severosyrském městě Chán Šajchún nařídil ostřelovat leteckou základnu Asadova režimu nedaleko Homsu. Rusko, stejně jako Sýrie a Írán, to označilo za "akt agrese, který hrubě porušuje mezinárodní právo a chartu OSN".
Na základně se podle informací USA nacházeli i Rusové. Na tu část, kde se mohli pohybovat, ale nálety podle Washingtonu necílily.
Zástupce velvyslance při OSN Vladimir Safronkov ještě před oznámením o ostřelování základny varoval, že americké nálety budou mít "negativní následky". Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov americkou odvetu označil za "krajně provokativní". "Včera jsme o tom velmi podrobně hovořili s ministrem zahraničí USA a došli jsme k názoru, že podobné útoky by se neměly opakovat," doplnil Lavrov.
Vladimir Putin později čelil kritice, že nezareagoval rozhodněji a tvrději.
Washington z chemického útoku v Chán Šajchún opět obvinil Asada. Podle Ruska a Sýrie ale plyn unikl po bombardování ze skladu zbraní povstalců. Zemřelo na 80 lidí. Rusko zpochybnilo, že by se chemický útok udál tak, jak Západ tvrdí, a zpochybnilo i pravost snímků pořízených po chemickém útoku, uvedla ČTK.