Východotimorský prezident je po atentátu v komatu

pav
11. 2. 2008 11:20
Na rezidenci José Ramose-Horty zaútočili povstalci
Východotimorský prezident José Ramos-Horta při převozu do Královské nemocnice v Darwinu
Východotimorský prezident José Ramos-Horta při převozu do Královské nemocnice v Darwinu | Foto: Reuters

Dili/Darwin - Východotimorský prezident José Ramos-Horta bojuje o život poté, co utrpěl průstřel břicha, když na jeho rezidenci v hlavním městě Dili v pondělí brzy ráno zaútočili povstalci.

Poté, co podstoupil operaci na vojenské základně australských jednotek mírových sil v Dili, byl Ramos-Horta letecky přepraven do australského Darwinu, kde se momentálně nachází v kritickém stavu v nemocnici.

"Už během transferu z Dili do Darwinu byl napojen na dýchací přístroj, když byl předtím uveden do umělého spánku za účelem kontroly dýchání," cituje agentura AP Iana Badhama z organizace CareFlight International, která převoz zajišťovala.

Australská televize ABC uvedla, že s prezidentem, je v Darwinu také jeho sestra a matka.

Za ranním incidentem stál podle všeho vůdce východotimorských vzbouřenců, bývalý armádní major Alfredo Reinado. Ten během přestřelky přišel o život. Jeden z členů prezidentovy stráže rovněž utrpěl vážné zranění.

Ministr, premiér, prezident

Osmapadesátiletý José Ramos Horta je prezidentem své země od loňského května. Předtím sloužil necelý rok jako premiér. Od května 2002, kdy Východní Timor vyhlásil nezávislost na Indonésii, až do vládní krize v červnu 2006 byl ministrem zahraničí.

José Ramos Horta na audienci u papeže Benedikta XVI. letos v lednu
José Ramos Horta na audienci u papeže Benedikta XVI. letos v lednu | Foto: Reuters

V roce 1996 získal spolu se svým krajanem, biskupem Carlosem Filipem Ximenesem Belem Nobelovu cenu míru za dlouholeté angažmá v diplomatickém boji za nezávislost Východního Timoru.

V roce 2006 se o něm vážně uvažovalo jako o možném nástupci Kofiho Annana na postu generálního tajemníka OSN, Ramos-Horta dal ale nakonec přednost práci ve vládě své země, která zrovna procházela jednou z nejtěžších zkoušek v krátké historii země.

Zemi v dubnu 2006 zachvátily násilnosti, jež si vyžádaly na čtyři desítky lidských životů a na 150 tisíc lidí vyhnaly z jejich domovů. Za nepokoji stála vzbouřená skupina bývalých vojáků vyloučených z armády a dožadujících se přijetí zpět.

ČTĚTE VÍCE: Prezident Timoru ovládl armádu i policii

Jelikož šlo vesměs o lidi pocházející ze západní části rozděleného ostrova, oživily se dosud nezhojené rány z doby indonéské okupace Východního Timoru v letech 1975-99.

Alfredo Reinado
Alfredo Reinado | Foto: Reuters

Major, dezertér, vůdce rebelů

Reinado tehdy (v dubnu 2006) dezertoval a přidal se i se značným arzenálem na stranu rebelů. O tři měsíce později jej zadrželi portugalští a australští členové mírových jednotek, které byly do země povolány na žádost vlády.

Reinadovi se však brzy poté podařilo z vězení uprchnout a vyhýbat se opětovnému dopadení, než bylo pátrání po něm odvoláno právě na příkaz Ramose-Horty, jenž se tak pokusil nastartovat dialog o mírovém urovnání trvajícího neklidu v zemi.

Situaci to ale neuklidnilo. Počátkem února se australská vojenská hlídka podle vlastních slov dostala poblíž Dili pod palbu ze strany povstalců věrných Reinadovi.

 

Právě se děje

Další zprávy