Budapešť/Praha – Ani přes mrazivé počasí neustává od začátku roku proud uprchlíků mířících z Turecka přes Egejské moře do Řecka a dále do Evropské unie.
Makedonie jen za prvních pět dní letošního roku zaregistrovala téměř dvanáct tisíc uprchlíků. Většinou Syřanů, Iráčanů a Afghánců.
Evropští politici začali nahlas vyslovovat pochybnosti, zda dohoda s Tureckem, které se zavázalo za pomoc ve výši minimálně tří miliard eur lépe strážit své pobřeží, funguje.
Maďarský premiér Viktor Orbán dohodu kritizoval už předem a tvrdil, že Turecko si klade nepřijatelné podmínky. Dnes zopakoval, že v ní nevěří.
"Nemyslím si, že to bude stačit,“ uvedl. A přednesl nový návrh: Evropská unie by podle něj měla posunout své hranice na sever. Vybudovat plot a neprůchodné zábrany na severních hranicích Řecka s Makedonií a Bulharskem.
"Opevněnou linii potřebujme vybudovat na sever od Řecka," řekl maďarský premiér, který patří v Evropské unii k nejhlasitějším kritikům imigrace a loni nařídil vybudovat ploty s ostnatými dráty podél maďarské hranice se Srbskem a Chorvatskem.
Nikoliv Turecko, ale Makedonie, která není členem EU, má podle Orbána dostat masivní ekonomickou pomoc. Zároveň navrhl, aby Bulharsko bylo přijato do schengenského prostoru.
To se zatím nestalo kvůli tomu, že některé západní členské státy EU se obávaly přílivu bulharských Romů.
Makedonie se loni v létě na čas pokusila hranici s Řeckem uzavřít, ale kvůli velkému náporu lidí ji po několika dnech otevřela. Ke konci roku se pak Makedonci rozhodli pouštět dál jen občany Sýrie, Iráku a Afghánistánu.
Bulharsko postavilo na části své hranice s Tureckem plot, ale i tak míří do země běženci dál, byť v menší míře než přes Řecko a Makedonii.
Orbánův plán fakticky vylučuje Řecko ze schengenského prostoru a nechává na řecké vládě, jak se vyrovnat se situací na uprchlíky přeplněných ostrovech.
Už loni ovšem lídři EU pohrozili Aténám, že pokud nebudou dělat více pro ochranu společné hranice, mohou skutečně být vyloučeny ze Schengenu.
Řekové si ale stěžují na to, že Turecko i přes sliby zastavit tisíce běženců na svém území zatím mnoho nedělá.
Opatrnou kritiku vyslovil i Frans Timmermans, první místopředseda Evropské komise a komisař pro lepší regulaci, institucionální vztahy, vládu práva a chartu základních práv.
"V posledních týdnech zůstávají čísla přicházejících lidí relativně vysoká, takže je stále ještě třeba mnoho vykonat," uvedl.
V pondělí navštíví Ankaru, kde s tureckými politiky probere další postup.
Timmermans se s Orbánem ostře střetl v září, když Maďarovu kritiku přistěhovalecké politiky německé kancléřky Angely Merkelové označil za "neférovou".
Jeho krajan a nizozemský premiér Mark Rutte jako šéf vlády, která převzala půlroční předsednictví v Evropské unii, prohlásil, že počet přicházejících uprchlíků se musí oproti loňsku zásadně snížit.