Lano napěchované C-4. Video ukazuje, jak si Ukrajinci klestí cestu minovým peklem

bb bb
22. 9. 2023 7:00
Před rokem Spojené státy oznámily, že Ukrajině, kterou napadl ruský agresor, dodají další vybavení pro odminování. Jeho součástí bylo i zařízení M58 Mine Clearing Line Charge (MICLIC). Toto tzv. "odminování zblízka" dokáže rychle vytvořit bezpečný pruh skrz minové pole.
Vybuchující hadice pomáhá překonat minová pole. Ukrajinská vychytávka ji ještě vylepšila. | Video: Telegram/Generální štáb Ozbrojených sil Ukrajiny

Pomocí rakety se položí desítky metrů dlouhé lano s plastickou trhavinou do minového pole a až poté je odpálena. Výbuch tzv. bleskovice odpálí v její blízkosti i miny pod zemí. 

Systém MICLIC je ve výzbroji amerických sil od roku 1988. Obvykle je převážen za ženijním vozidlem v kolovém nebo pásovém přívěsu M353 nebo M200. Skládá se ze 127mm rakety MK22 Mod 4, k níž je připojena liniová nálož M58A3 a odpalovací souprava M147. 

Liniová nálož je 107 metrů dlouhá hadice naplněná bloky plastické trhaviny C-4 rozloženými po délce lana v množství přibližně 7,5 kilogramu na metr, celkem tedy jde asi o 800 kilogramů trhaviny, píše deník Kyiv Post. V listopadu 2022 ukázaly Ozbrojené síly Ukrajiny fotografie, na nichž je M58 MICLIC poprvé použit na Ukrajině. 

Nyní armádní dopravní služba na svém telegramovém kanálu zveřejnila video, na němž je vidět, jak systém upravili její členové tak, že MICLIC přemístili z přívěsu a umístili ho na plošinu vojenského nákladního automobilu. To by mělo zlepšit mobilitu zařízení i zkrátit dobu jeho nasazení v terénu. 

Ukrajinci dostali nápad. Shazují na Rusy jejich vlastní protitankové miny (7. 9. 2023)

Ukrajinci dostali nápad. Shazují na Rusy jejich vlastní protitankové miny. | Video: Aktuálně.cz/Twitter/Def Mon/Artoir/Matthew VanDyke
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy