Washington - Spojené státy si připomínají jednu z největších katastrof v historii jejich vesmírného programu. Přesně před pětadvaceti lety explodoval v přímém televizním přenosu krátce po startu raketoplán Challenger.
Přímý přenos CNN tehdy sledovali masově školáci, neboť členkou posádky byla vůbec poprvé učitelka.
K neštěstí došlo pouhých 73 sekund po startu ve výšce 14 kilometrů nad Kennedyho vesmírným střediskem na Floridě. Všech sedm členů posádky zahynulo.
Vyšetřování ukázalo, že exploze zřejmě zcela nezničila kabinu raketoplánu a část posádky ještě po výbuchu nějakou dobu žila a zahynula až během dopadu. Doložily to použité dýchací přístroje, které se podařilo nalézt a vydýchané zásoby kyslíku. Členové posádky zemřeli pravděpodobně až v důsledku dopadu kabiny na mořskou hladinu. Její trosky se však nepodařilo nalézt.
Tragická havárie vedla k zastavení letů raketoplánů skoro na tři roky.
Obdobná katastrofa se opakovala v roce 2003, kdy explodoval raketoplán Columbia, tehdy k tomu však naopak došlo při přistávání během přechodu do zemské atmosféry.
Katastrofa Challengeru bývá připomínána také díky projevu prezidenta Ronalda Reagana, který jen několik hodin po havárii oslovil Američany z Oválné pracovny Bílého domu. Jeho čtyřminutová řeč je považována za jeden z vůbec nejpozoruhodnějších proslovů politika. Reagan zrušil projev o stavu unie, který měl ten samý den pronést k oběma komorám Kongresu.
Prezident se přímo obrátil na děti, které přenos sledovaly, když přiznal, že věci jako tato katastrofa je těžké pochopit, při cestách za objevy se však stávají.
"Posádka Challengeru nám udělala čest tím, jak žila své životy. Nikdy na ně nezapomeneme, stejně jako na okamžik, kdy jsme je dnes ráno viděli naposledy, kdy se připravovali na svou cestu, naposledy nám zamávali a zpřetrhali nevlídné pouto se Zemí, aby se mohli dotknout boží tváře," uzavřel svůj projev Reagan.