Vybělené břehy straší Američany. Hladina největší nádrže je na historickém minimu

Video Video
24. 6. 2021 12:12
Hladina vodní nádrže Mead, kterou zformovala Hooverova přehrada, klesla na nejnižší úroveň v historii, což ukazuje rozsah extrémního sucha na západě USA. Důkazem jsou i vybělené náspy kolem přehrady, inženýrského zázraku, který symbolizoval americký vzestup ve 20. století.
Vybělené břehy straší Američany. Hladina největší nádrže je na historickém minimu. | Video: Reuters

Mead je největší nádrží ve Spojených státech. Táhne se do vzdálenosti 185 kilometrů. Má zásadní význam pro zásobování 25 milionů lidí vodou, ve městech, jako jsou Los Angeles, San Diego, Phoenix, Tucson a Las Vegas. Hooverova přehrada vyrábí energii, která slouží 1,3 milionu lidí ve státech Nevada, Arizona a Kalifornie.

Dvě stě dvacet metrů vysoká přehradní hráz Hooverovy přehrady ležící na řece Colorado jižně od Las Vegas byla nejen převratným technickým dílem, stala se i jedním ze stavebních kamenů cesty z hospodářské krize 30. let minulého století. Jeden ze symbolů Spojených států byl dostavěn před 85 lety, 1. března 1936.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Šéfka Finanční správy Richterová požádala o odvolání z funkce

Generální ředitelka Generálního finančního ředitelství Tatjana Richterová k požádala o odvolání, ve funkci tak skončí 28. března. Ministerstvo financí mezitím vypíše na místo výběrové řízení. Informovalo o tom ministerstvo financí. Richterová správu vedla od roku 2018.

"Děkuji paní ředitelce za odvedenou práci v čele Finanční správy. Na uvolněné místo vypíšeme řádné výběrové řízení na nového generálního ředitele, od kterého očekávám, že dá Finanční správě nový impulz a posune ji směrem k více proklientskému přístupu tak, jak jsem o něm mluvil v opozici i při svém nástupu na ministerstvo financí," uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Český skladatel Kotík získal v USA jako první Evropan prestižní cenu Johna Cage

Český hudební skladatel, dirigent a flétnista Petr Kotík ve Spojených státech obdržel prestižní cenu Johna Cage, kterou udílí newyorská Nadace pro soudobé umění. Kotík je doposud jediným evropským umělcem, který tuto cenu dostal, sdělilo Ostravské centrum nové hudby.

Letošní laureáty cen v pěti uměleckých disciplínách - hudbě, tanci, divadle, poezii a výtvarném umění - oznámila ve čtvrtek večer nadace.

Prestižní cena Johna Cage, s níž se pojí odměna ve výši 45 tisíc dolarů, nese jméno po americkém skladateli a jednom ze zakladatelů Newyorské nadace pro soudobé umění. Udílí se od roku 1992 jednomu umělci jednou za dva roky jako "uznání mimořádného úspěchu v umění za práci, jež odráží ducha Johna Cage". Mezi 16 laureáty tohoto ocenění je Kotík doposud jediným evropským umělcem, uvedlo Ostravské centrum nové hudby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy