Soul - Tahání za vlasy, stříhání vlasů, fackování a nadávky. Jihokorejskou sektu Církev cesty milosrdenství vyšetřuje policie kvůli drsným praktikám, které unikly na video.
Na záběrech je kazatelka Šin Ok-ju, která z těla svých stoupenců prý chtěla vyhnala ďábla, jenž je nutí hřešit. Video v pondělí zveřejnil britský deník The Guardian.
Její zakladatelka a vůdkyně na něm také nutí své následovníky, aby se bili navzájem. Údajně i členy jedné rodiny. Na záběrech proti sobě klečí matka a dcera. Dcera se učí, jak správně matku uhodit do hlavy tak, aby ji zbavila všech hříchů.
Video je nyní součástí policejního vyšetřování. Šin Ok-ju čelí obvinění, že unesla několik stovek svých stoupenců, ze kterých si pak vyrobila pracovní otroky.
Nucené rituály
Šin v roce 2014 předpovídala zničující hladomor, který zasáhne korejský poloostrov. Asi čtyři stovky členů církve jí uvěřily a přestěhovaly se s ní na souostroví Fidži, kde si vybudovali farmu, na které pěstovali zeleninu a rýži pro přežití.
Fidži mělo být zemí zaslíbenou - místem, kde katastrofu v klidu přečkají. Stalo se pro ně ale pastí. Na farmě pracovali od rána do večera bez nároku na jakoukoliv finanční odměnu. Pravidelně byli nuceni podstupovat rituály, při kterých se navzájem mlátili.
Šin Ok-ju je prakticky uvrhla do moderního otroctví. Ti, kterým se podařilo utéct, vypověděli policii, že jim vedení sekty po příletu na Fidži sebralo cestovní pasy.
Zakladatelka sekty je nyní ve vazbě v Jižní Koreji. Policie ji zadržela na začátku srpna přímo na letišti, když se z Fidži vracela do Soulu. Stejně tak zatkla i několik dalších členů vedení sekty, které nyní vyšetřuje.
Hodinové bití
V oficiálním prohlášení Církev cesty milosrdenství podle britského listu násilné metody uvnitř sekty nepopírá. Šin Ok-ju údajně trestá své stoupence na základě učení Bible, aby zabránila páchání hříchů.
Výpovědi svědků, které policie nasbírala, ale odhalují i brutální násilí. Členové sekty měli na Fidži údajně několik hodin mlátit pětasedmdesátiletého muže. Druhý den musel zase nastoupit do práce na farmě. Podle svědků mohl sotva chodit a na těle měl mnoho modřin. Po návratu do Jižní Koreje podstoupil léčbu a rok poté zemřel. Jakoukoliv spojitost s bitím a jeho smrtí kult odmítá.
Proti Šin Ok-ju zatím ještě nebyla vznesena žádná obžaloba. Církev cesty milosrdenství na Fidži podle informací deníku ABC News také podniká. Za čtyři roky si otevřela řetězec restaurací po celé zemi a získala cenu za podnikání od ministerstva vnitra.
Místní křesťanské církve ale už několik let varují, že jde ve skutečnosti o nebezpečnou sektu. "Myslím, že je to všeobecně známo," řekl pro deník mluvčí místní metodistické církve Wilfred Regunamada. "Někteří naši lidé, kteří s nimi spolupracovali, nám sdělili, že jejich systém funguje jako diktatura. Lidé se tam bojí, a bojí se dokonce i místní, kteří s nimi pracují," dodal.