Faktický vládce Sýrie Ahmad Šara se dohodl s vůdci povstaleckých uskupení, která se podílela na svržení režimu prezidenta Bašára Asada, na rozpuštění všech ozbrojených skupin a jejich začlenění pod nové ministerstvo obrany. S odvoláním na prohlášení nového syrského vedení o tom informovala agentura Reuters. Šara a přechodná vláda pod vedením islamistického uskupení Haját Tahrír aš-Šám (HTS) se tak snaží vyvarovat případným střetům mezi různými frakcemi.
Z prohlášení není zřejmé, které konkrétní skupiny se k dohodě připojily. Na severu země pokračují boje mezi protureckou Syrskou národní armádou a koalicí Syrské demokratické síly (SDF), v jejichž čele stojí kurdské milice YPG. SDF oznámily, že zahájily novou ofenzivu proti oddílům podporovaným Tureckem.
Podle agentury AFP se dnešní dohoda netýká Kurdů a jejich spojenců ze SDF. "SDF by se mohly stát jádrem syrské armády," uvedl mluvčí koalice s tím, že se o tom ale mají teprve vést rozhovory s Damaškem. Prokurdské síly také odmítají snahy regionálních mocností ovlivňovat vývoj v Sýrii.
Restrukturalizaci ministerstva obrany minulý týden oznámil premiér přechodné vlády Muhammad Bašír. Nová armáda bude tvořena bojovníky povstaleckých uskupení a vojáky, kteří zběhli z armády Asadova režimu.
Do funkce ministra obrany byl v sobotu jmenován Murhaf Abú Kasra, který je významným vojenským velitelem HTS. Ten už před týdnem v rozhovoru s agenturou AFP řekl, že všechny syrské ozbrojené skupiny budou rozpuštěny a jejich jednotky začleněny do budoucí "vojenské instituce". Dodal, že HTS tak učiní jako první.
Asadův režim se zhroutil 8. prosince, když povstalci z HTS na konci listopadu zahájili proti vládním vojskům ofenzivu. Asad funkci prezidenta Sýrie převzal v roce 2000 po smrti svého otce Háfize Asada, který v zemi vládnul od roku 1971. V Sýrii byla ustavena přechodná vláda pod vedením HTS, jež má vládnout do 1. března 2025.