Vůdce křesťanů v Libanonu zavražděn

man
21. 11. 2006 15:38
Bejrút - Neznámý atentátník zastřelil v Bejrútu ministra průmyslu Pierra Džamáíla, když seděl v automobilu. Zemřel po převozu do nemocnice.
Pierre Džamáíl zemřel stejně jako jeho strýc Bašír. Po atentátu.
Pierre Džamáíl zemřel stejně jako jeho strýc Bašír. Po atentátu. | Foto: Aktuálně.cz

Podle  svědků na Džamáíla střílel vrah z bezprostřední blízkosti. Do ministrova auta na severním okraji města narazilo jiné vozidlo, ze kterého pak vystoupil střelec, namířil pistoli na ministra a stiskl spoušť.

Čtyřiatřicetiletý Džamáíl patřil k nejvýznamnějším křesťanským politikům v zemi a byl odpůrcem Hizballáhu a Sýrie.

Prohlédněte si fotogalerii z Džamáílího pohřbu

Jeho otec Amín Džamáíl byl prezidentem Libanonu ve druhé polovině osmdesátých let a strýc Bašír byl v roce 1982 zabit při atentátu krátce před tím, než měl složit prezidentskou přísahu.

Dnešní útok se odehrál v napjaté situaci, kdy z vlády vystoupili členové Hizballáhu a toto hnutí vyzývá kabinet premiéra Fuáda Siniory, aby odstoupil.

Na zítřek chystá Hizballáh masové protivládní demonstrace. Premiér varuje, že situace se může vymknout kontrole a ulice zaplaví násilí.

Hizballáh má podporu Sýrie, která chce zabránit tomu, aby OSN pokračovala ve vyšetřování vraždy bývalého libanonského premiéra Rafíka Harírího z roku 2005. Ze zorganizování této vraždy je nejčastěji viněn právě Damašek.

Harírího syn Sáad, jehož strana je základem vlády, dnes okamžitě obvinil z atentátu na ministra průmyslu také Sýrii.

V uplynulých třech letech se v Libanonu stalo terčem atentátů několik politiků a novinářů kritizujících Sýrii. Ta udržovala až do roku 2005 v Libanonu početný vojenský kontingent a měla rozhodující vliv na libanonskou politiku. 

Libanonské obyvatelstvo je rozděleno v názorech na další budoucnost země.

Foto: Reuters

Hizballáh a velká část šíitských obyvatel obviňuje vládu z přílišné orientace na USA a Západ. (Siniorova vláda dostala v létě po skončení války s Izraelem od Spojených států stovky miliónů dolarů na obnovu infrastruktury). Křesťané, Drúzové a část sunnitských muslimů zase odmítají vůdčí roli Sýrie a kritizují Hizballáh.

Z téměř čtyř milionů obyvatel země je zhruba 60 procent muslimů a asi 40 procent křesťanů. Mezi muslimy mají většinu šíité. Občanská válka v Libanonu v letech 1975 až 1990 si vyžádala statisíce obětí, od té doby panoval křehký mír pod dohledem a kontrolou Sýrie.

Až do předloňska, kdy Syřané po mezinárodním nátlaku, vedeném USA, Francií a některými arabskými zeměmi, z Libanonu odešli.

V Libanonu jsou už několik měsíců příslušníci mírových jednotek OSN, kteří dohlížejí na příměří uzavřené mezi Hizballáhem a Izraelem po válce letos v červenci a srpnu.

Hizballáh však zatím odmítá splnit rezoluci OSN a vzdát se své výzbroje včetně raket.

 

Právě se děje

Další zprávy