Všichni duchovní musejí odmítnout násilí a extremismus, vyzval papež František v Egyptě

ČTK ČTK
28. 4. 2017 20:45
Papež František vyzval při své návštěvě Egypta duchovní, aby společně odmítli násilí a extremismus páchaný ve jménu náboženství. Papež se v Egyptě setkal s prezidentem Abdalem Fattáhem Sísím, imámem vlivné káhirské mešity Al-Azhar šajchem Muhammadem Ahmadem Tájibem a patriarchou koptské křesťanské církve Tavadrosem II. "Egypt má jedinečný úkol: posílit také mír v regionu, i když je slepým násilím zraňován na vlastní půdě," řekl také. Ocenil též, že země poskytuje útočiště mnoha uprchlíkům z okolních zemí.
Papež František po příletu do Káhiry.
Papež František po příletu do Káhiry. | Foto: Reuters

Káhira - Všichni duchovní vůdci se musejí sjednotit v odmítnutí náboženského extremismu, řekl v pátek papež František během své historické návštěvy Egypta. Hlava katolické církve se již setkala s prezidentem Abdal Fattáhem Sísím, imámem vlivné káhirské mešity Al-Azhar šajchem Muhammadem Ahmadem Tájibem a patriarchou koptské křesťanské církve Tavadrosem II. V Egyptě platí výjimečný stav kvůli předvelikonočním atentátům na kopty.

"Řekněme ještě jednou silné a jasné ne každé formě násilí, odplaty a nenávisti páchané ve jménu náboženství nebo ve jménu božím," prohlásil papež podle agentury Reuters na mírové konferenci v mešitě Al-Azhar. Františkova slova pronesená v přítomnosti islámských duchovních opakovaně přerušil potlesk.

Před zástupci egyptské vlády papež vyzdvihl význam Káhiry pro zmírnění napětí na celém Blízkém východě. "Egypt má jedinečný úkol: posílit také mír v regionu, i když je slepým násilím zraňován na vlastní půdě," řekl podle agentury DPA.

František také podle zpravodajského serveru Ahram Online ocenil, že Egypt poskytuje útočiště miliónům uprchlíků z Blízkého východu i subsaharské Afriky a že se je snaží začlenit do společnosti.

Před Sísím a diplomaty z celého světa papež vyzval k bezpodmínečnému respektu k lidským právům včetně svobody slova a vyznání. Mezinárodní nevládní organizace Sísího obviňují, že tvrdě potlačuje nejen islamistické, ale jakékoliv opoziční projevy.

Tavadros II. podle Ahram Online popsal návštěvu Františka jako nový krok na cestě k lásce a míru mezi národy. Ocenil papežovu snahu o mezináboženský dialog a to, že jej František přijal ve Vatikánu krátce po svém jmenování do čela katolické církve.

Papeže čekalo na úvod návštěvy na letišti diplomatické přijetí na červeném koberci. Dostal také květiny od chlapce a dívky, napsala agentura AP. Podle ní vyjel František k prezidentskému paláci v obyčejném voze se staženým okénkem, jako při jiných zahraničních návštěvách tedy odmítl pancéřovaný "papamobil".

"Papež míru v Egyptě míru," stálo podle Reuters na jednom z transparentů, které měli lidé vítající Františka na jeho cestě z letiště do centra Káhiry. Silnice, jimiž papež projížděl, střežili vojáci a armádní vozy.

František přijel do Egypta jako druhý papež v moderní historii. Před ním zemi navštívil Jan Pavel II. v roce 2000. Nyní ale hlava katolické církve dorazila jen necelý měsíc poté, co si teroristické útoky na koptské křesťany vyžádaly 45 životů a v Egyptě proto platí tříměsíční výjimečný stav.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy