Atentáty na kostely v Egyptě mají už 44 obětí. Prezident vyhlásí tříměsíční výjimečný stav

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 4. 2017 22:28
Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí zavede po nedělních atentátech na dva křesťanské kostely na tři měsíce výjimečný stav. Při explozi v křesťanském kostele na severu Egypta zemřelo 27 lidí a další desítky lidí jsou zraněny. Druhý smrtelný útok přišel krátce poté v Alexandrii. K oběma útokům se přihlásila radikální organizace Islámský stát.
Jedna z obětí výbuchu před kostelem v Tantě. | Video: Associated Press

Káhira - Atentáty na dva křesťanské kostely v Egyptě si podle nejnovější bilance ministerstva zdravotnictví vyžádaly už 44 obětí. Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí v televizním projevu oznámil, že kvůli výbuchům zavede v zemi na tři měsíce výjimečný stav.

Sebevražedný atentátník, který se odpálil před kostelem v Alexandrii, zabil 17 lidí včetně tří policejních úředníků a 41 dalších zranil. Bilance obětí předchozího výbuchu v kostele v Tantě na severu Egypta vzrostla na 27 mrtvých a 78 zraněných.

K oběma výbuchům se prostřednictvím své tiskové agentury Amaq přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Radikálové také varovali před dalšími útoky.

Podle Sísího musí vláda před vyhlášením výjimečného stavu podniknout příslušné právní a ústavní kroky.

Sísí ohlásil také další bezpečnostní opatření, jejichž povahu ale podle agentur neupřesnil. Krátce předtím nařídil okamžité nasazení armády; vojáci mají pomoci policii v ochraně klíčových infrastruktur po celé zemi.

Atentáty odsoudila mimo jiné Rada bezpečnosti OSN, generální tajemník této organizace António Guterres, české ministerstvo zahraničí i americký prezident Donald Trump. Na Twitteru uvedl, že je z útoku vůči spojenci USA smutný a že má velkou důvěru v to, že Sísí se "se situací vhodně vypořádá".

Český premiér Bohuslav Sobotka zaslal kondolenci předsedovi egyptské vlády Šarífu Ismáílovi. "Důrazně odsuzuji tyto kruté a zavrženíhodné násilné teroristické činy, jejichž cílem je šířit strach a přinášet zkázu věřícím pokojně oslavujícím náboženské svátky, a zároveň demonstrovat sílu hanebných teroristických organizací," napsal Sobotka. Egyptského premiéra ujistil, že Česko je v myšlenkách s egyptským lidem a se všemi, kteří ztratili své blízké.

Za oběti se modlí i papež František

Dva nedělní útoky na křesťanské kostely v Egyptě se staly o Květné neděli, jíž pro křesťany začíná pašijový týden. Koncem dubna má přitom do Egypta přijet papež František.

Ten v nedělním kázání při slavnostní mši na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu první útok v Egyptě odsoudil a vyjádřil soustrast tamní koptské církvi a celému národu. Za oběti i zraněné se modlí, řekl papež.

První exploze otřásla kostelem ve městě Tanta asi 100 kilometrů severně od metropole Káhiry v deltě Nilu. Kostel byl plný věřících, kteří se sešli k bohoslužbě. Televize CBC zveřejnila záběry z vnitřku kostela, na nichž se množství lidí kupí kolem očividně bezvládných, zakrvácených těl zakrytých papíry.

O několik hodin později nastal druhý výbuch u kostela svatého Marka v druhém největším egyptském městě Alexandrii. V něm celebroval slavnostní mši koptský patriarcha Tavardos II. Podle svého tajemníka ale odešel z kostela ještě před útokem a je v pořádku.

Ministerstvo vnitra naproti tomu v prohlášení uvedlo, že se atentátník opásaný výbušninami snažil proniknout do kostela ještě v době patriarchovy přítomnosti. Policisté mu v tom ale zabránili, a tak se nakonec odpálil před kostelem.

K atentátům se vyjádřil také Putin

Ruský prezident Vladimir Putin po útocích v Egyptě zdůraznil nutnost společného boje proti terorismu. "Teroristé se snaží nejen lidi zastrašit, ale i zasévat rozkol mezi vyznavače různých náboženství," napsal v listu adresovaném egyptskému prezidentovi.

Křesťané, většinou příslušníci koptské církve, se podílejí zhruba deseti procenty na 94milionové populaci Egypta. Svou víru mohou praktikovat většinou svobodně a jejich soužití s muslimským většinovým obyvatelstvem je veskrze pokojné. Vyskytují se ovšem i ojedinělé případy napětí, především ve venkovských oblastech.

Opakovaně se ale křesťané stávají terčem islámských extremistů. V prosinci bylo při těžkém pumovém útoku na křesťanskou katedrálu v Káhiře zabito 30 lidí. I k tomuto útoku se tehdy přihlásil Islámský stát.

 

Právě se děje

Další zprávy