Všechny strany v Sýrii se dopustily válečných zločinů. Máme bezprecedentní množství důkazů, říká OSN

ČTK ČTK
26. 3. 2018 22:34
Pravomoc k vyšetřování válečných zločinů v Sýrii by v budoucnu mohl mít Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu nebo zcela nový speciální soud.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Ženeva - Vyšetřovatelé a lidskoprávní aktivisté shromáždili množství důkazů v podobě fotografií, videí a výpovědí, podle kterých se všechny strany syrského konfliktu dopustily otřesných zločinů. Zřejmě ale nebude možné stíhat všechny pachatele. Podle agentury Reuters to v pondělí uvedl speciální právní výbor OSN.

Tým vedený někdejší francouzskou soudkyní Catherine Marchiovou-Uhelovou oznámil, že připravuje podklady k případům. Spolupracuje také s vyšetřovateli z několika zemí, včetně evropských států, jejichž soudy mohou využít principu univerzální jurisdikce při stíhání osob podezřelých z mezinárodních zločinů.

Podle nejnovější zprávy OSN by v budoucnu mohl pravomoc k vyšetřování válečných zločinů v Sýrii mít Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu nebo zcela nový soud zřízený za tímto účelem. Právní tým ve zprávě uvedl, že brzy uzavře konečnou podobu dohody s vyšetřovacím výborem OSN o přístupu k výpovědím a dalším důkazům shromážděným během syrské války.

"Množství videí a dalších snímků - stejně tak jako role, kterou sehrály sociální sítě - je bezprecedentní v poměru k důkazům shromážděným při vyšetřovaní veškerých mezinárodních zločinů," uvedl výbor ve zprávě s tím, že bohužel množství případů neumožní stíhat všechny pachatele.

Zároveň však právní tým uvedl, že je nutné, aby byly spravedlivě stíhány zločiny na všech stranách konfliktu, včetně těch týkajících se sexuálního násilí a násilí na dětech. Pravě tyto dvě oblasti budou pro soud prioritou, uvedl výbor.

Vyšetřovatelé se rovněž snaží získat informace od Organizace pro zákaz chemických zbraní o použití těchto zbraní v Sýrii.

Podle zprávy vyšetřovatelů OSN z 15. března syrské vládní síly a jejich spojenci znásilňovali a sexuálně obtěžovali ženy, dívky a muže ve snaze potrestat odpůrce vlády. Z právního pohledu jde o zločiny proti lidskosti a válečné zločiny.

Vyšetřovací komise vedená Paulem Pinheirem syrské vládní síly rovněž obvinila z válečných zločinů, jako jsou hromadné popravy, a obdobně přičetla zločiny některým opozičním skupinám.

Právní tým OSN uvedl, že bude pracovat nezávisle na syrském mírovém procesu s tím, že v otázce mezinárodních zločinů nelze vydávat amnestie.

Za sedm let občanské války podle exilové Syrské organizace pro lidská (SOHR) zahynulo v Sýrii přes půl milionu lidí, z nichž identifikovat se podařilo asi 350 000. Další miliony osob byly nuceny opustit své domovy.

Nebyl jsem zklamaný, že jsme nevyhráli. Chtěli jsme k tématu přilákat pozornost a to se díky ruské propagandě stalo i bez Oscarů, líčí Feras Fajád. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy