Vrchní pučista se stal v Thajsku vicepremiérem

pav, Reuters
2. 10. 2007 19:05
Generál Sonthi Boonyaratglin mění uniformu za sako
Generál Sonthi Boonyaratglin (vpravo) přijímá blahopřání k narozeninám od svého nástupce v čele ozbrojených sil, generála Anuponga Paochindy
Generál Sonthi Boonyaratglin (vpravo) přijímá blahopřání k narozeninám od svého nástupce v čele ozbrojených sil, generála Anuponga Paochindy | Foto: Reuters

Bangkok - Lepší dárek ke svým dnešním 61. narozeninám si Sonthi Boonyaratglin sotva mohl přát.

Jen den poté, co opustil post náčelníka generálního štábu ozbrojených sil thajského království a s ním související křeslo šéfa Rady pro národní bezpečnost (CNS), jež převzala loni v září moc  v zemi vojenským pučem, byl jmenován vicepremiérem v civilním kabinetu, který junta pověřila vedením země až do prosincových parlamentních voleb.

Jak informovala agentura Reuters, jeho nominaci dnes posvětil královský palác.

Známý terén

Sonthi, který se zapsal do thajských dějin také coby první muslim v čele ozbrojených sil převážně buddhistické země, ale rozhodně nevstupuje na neprobádaný terén.

Premiér Surayud Chulanont oznámil, že jeho nový nástupce bude ve vládě zodpovídat za národní bezpečnost, zatímco on sám převezme pravomoci ministra vnitra, což mu mimo jiné umožní dohlížet na průběh voleb plánovaných na 23. prosince.

Sonthi ujistil, že jeho vstup do vlády v žádném případě nesvědčí o údajné posedlosti mocí, z které jej obviňují jeho kritici. Pouze prý odráží jeho touhu sloužit vlasti.

"Nemohu se zbavit zodpovědnosti za řešení problémů, kterým země nyní čelí," řekl Sonthi novinářům poté, co doma přijal gratulace k narozeninám.

"Tato nová role mi umožní vykonat spoustu opravdové práce, a to mnohem soustředěněji než jsem mohl jako předseda CNS," dodal.

Kabinet pod tlakem

Kabinet Surayda Chulanonta, který sám dříve zastával post armádního šéfa, však v těchto dnech čelí nebývalé vlně kritiky poté, co protikorupční aktivisté odhalili, že někteří z ministrů porušují pravidlo, které omezuje podíl akcií, jež smějí vlastnit.

Thajský premiér Surayud Chulanont na pondělní tiskové konferenci v sídle vlády
Thajský premiér Surayud Chulanont na pondělní tiskové konferenci v sídle vlády | Foto: Reuters

Pět z nich už bylo nuceno vládu opustit. O jejich nástupcích by se mělo rozhodnout nejpozději zítra.

Byla to přitom právě korupce a propojování obchodních aktivit s politickými, za co byl nejvíce kritizován předchozí premiér Thaksin Shinawatra a co také poskytlo záminku k provedení puče.

Rok poté ale přibývá hlasů, které zpochybňují, zda převrat skutečně pomohl očistit thajskou politiku.

"Mnoho z těch, kdo puč od začátku podporovali, včetně velké části Tchaksinových nepřátel z médií, může jen stěží tvrdit, že to, čeho jsme byli v uplynulých 12 měsících svědky, lze označit za úspěch, ekonomicky či politicky," napsal například minulý týden liberální bangkocký deník The Nation.

 

Právě se děje

Další zprávy