Washington ještě nedospěl k konečnému závěru ohledně vraždy novináře, shromažďuje v této věci fakta a zároveň chce udržet "důležité strategické vztahy mezi USA a Saúdskou Arábií", uvedlo americké ministerstvo zahraničí.
Zjištění CIA odporuje vyjádření saúdskoarabské vlády, že princ neměl s činem nic společného. Američtí úředníci mají ve zprávu CIA velkou důvěru, píše washingtonský deník, pro nějž Chášukdží pracoval. Spojení korunního prince s úkladnou vraždou ztěžuje Trumpově kabinetu snahu udržet vztah se svým úzkým saúdskoarabským spojencem, zdůrazňuje The Washington Post.
Trump dnes před cestou do Kalifornie řekl novinářům, že se závěry CIA o podílu bin Salmána na smrti Chášukdžího se dosud neseznámil. Ještě dnes během cesty letadlem ale hodlá hovořit jak se zástupci rozvědky, tak i s ministrem zahraničí Mikem Pompeem a "mnoha dalšími". Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Heather Nauertová řekla, že "v souvislosti s vraždou pana Chášukdžího zůstává celá řada nezodpovězených otázek".
V článku WP se dále uvádí, že s novinářem před jeho cestou na konzulát, kde si chtěl vyřídit dokumenty pro svatbu se svojí tureckou snoubenkou, hovořil telefonicky saúdskoarabský velvyslanec ve Spojených státech. Princ Chalíd bin Salmán, který je zároveň bratrem korunního prince, údajně Chášukdžímu sdělil, že si je má v Istanbulu vyzvednout a ujistil jej, že mu tam nehrozí žádné nebezpečí. Hovor podle zdrojů listu uskutečnil na bratrův pokyn a tajná služba jej monitorovala.
Saúdskoarabský ambasador na Twitteru popřel, že by se zavražděným žurnalistou hovořil, nebo mu "z jakéhokoli důvodu" navrhoval, aby jel do Turecka. "Žádám americkou vládu, aby zveřejnila informace o tomto tvrzení," napsal princ.
CIA podle amerického listu o svých zjištěních informovala vládu a Kongres. Viceprezident Mike Pence, který je na konferenci v Papui-Nové Guinei, odmítl informaci americký rozvědky komentovat. Zdůraznil, že vražda Chášukdžího bylo zvěrstvo. "Spojené státy jsou připraveny pohnat k odpovědnosti osoby, které jsou za vraždu odpovědné," řekl viceprezident novinářům. Dodal zároveň, že USA mají zájem na zachování dobrých vztahů se Saúdskou Arábií.
Tělo Chášukdžího se zatím nenašlo. Prohlídku konzulátu umožnily saúdské úřady tureckým vyšetřovatelům až dva týdny po zabití novináře. Rijád původně vraždu popíral, přiznal ji až více než dva týdny poté, nicméně popřel, že by s činem měl cokoli společného korunní princ.