Vrah starosty Gdaňsku plánoval "velký" útok, navštívil i Varšavu, zaznělo u výslechu

ČTK ČTK
17. 1. 2019 14:13
Stefan W., který je podezřelý z vraždy gdaňského starosty Pawla Adamowicze, nedávno plánoval útok ve Varšavě. Píše to list Gazeta Wyborcza, podle kterého to muž řekl při výslechu po nedělním atentátu na Adamowicze.
Útočník během nedělní charitativní akce (na snímku vlevo).
Útočník během nedělní charitativní akce (na snímku vlevo). | Foto: ČTK

Na to, že chce udělat něco "spektakulárního, aby se všichni dozvěděli o jeho křivdě", upozorňovala policii matka údajného pachatele. Dělal jí starosti jeho psychický stav a silné pocity křivdy, kterou podle něj měli na svědomí politici.

Stefan W. si odpykával ve vězení trest pěti a půl roku za bankovní přepadení. Vedení věznice ale uvedlo, že v dopise, který mu policie poslala, se nepsalo nic o obavách matky Stefana W., ale jen o tom, že se cítí být nespravedlivě trestaný.

V den, kdy byl Stefan W. propuštěn z vězení, odcestoval do Varšavy. Při výslechu po útoku na starostu Gdaňsku Adamowicze údajně vypověděl, že tam chtěl "udělat něco velkého, o čem všichni budou mluvit". Prý mu šlo o útok v davu. Proč nakonec nic neudělal, není jasné.

V neděli se Stefan W. během charitativní akce v Gdaňsku s nožem v ruce vrhl na Adamowicze a několikrát ho bodl. Starosta utrpěl vážná zranění, kterým v pondělí odpoledne podlehl.

Zástupce gdaňského starosty Piotr Kowalczuk ve středu navštívil matku Stefana W. a nabídl jí pomoc ze strany města. Žena podle něho od neděle žije ve strachu a stala se obětí nenávistných slovních útoků. Rodina už využila pomoci psychologa.

Rakev s tělem Adamowicze bude ve čtvrtek odpoledne vystavena v Evropském centru Solidarity, kam se s ním budou lidé moci přijít rozloučit. V pátek bude rakev převezena do baziliky Nanebevzetí Panny Marie.

Na policii mezitím skončili další lidé, kteří na internetu zveřejňovali agresivní komentáře. Ve Slezsku policisté zadrželi 34letého muže, který si veřejně dělal legraci z Adamowiczovy vraždy a gratuloval údajnému pachateli. Policisté zadrželi také jiného uživatele internetu, který hrozil starostovi Vratislavi Jacku Sutrykovi, že ho "rozpáře".

Video: Už před vraždou primátora Gdaňsku bylo Polsko rozdělené, vládním politikům teď došlo, že to přehnali, říká Ehl 

Už před vraždou primátora Gdaňsku bylo Polsko rozdělené, vládním politikům teď došlo, že to přehnali, vytvořili mnohem tvrdší atmosféru než u nás | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Súdán je připraven uznat Izrael, pokud to schválí parlament

Súdánský premiér Abdalláh Hamduk je připraven normalizovat vztahy s Izraelem, pokud krok schválí dosud neustanovený parlament. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na súdánské vládní zdroje.

Zjištění je podle Reuters dosud nejzřetelnějším náznakem, že Hamduk je pod tlakem Spojených států ochoten uvažovat o navázání diplomatických styků s Izraelem. Uznání židovského státu přesto v nejbližší době není na pořadu dne, neboť súdánský přechodný parlament se dosud nesešel a není jasné, kdy tak učiní.

Současná úřednická vláda byla ustanovena po dlouhých jednáních mezi zástupci civilistů a vojenskými představiteli, jež následovala po skončení vlády dlouholetého prezidenta Umara Bašíra. Toho loni v dubnu svrhla armáda. Dalšími přechodnými institucemi jsou takzvaná suverénní rada a dosud neexistující parlament. Tyto instituce mají zemi spravovat tři roky, do konání voleb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy