"Řeky negativních emocí." Polskem hýbe nenávist, která vyústila až ve vraždu politika

Foto: "Bavil se s lidmi, byl milý." Poláci vyšli po vraždě primátora Gdaňsku do ulic
Města napříč Polskem zaplavily v pondělí večer protesty.
Demonstrace se konaly kvůli vraždě primátora přístavu Gdaňsk Pawla Adamowicze.
Do ulic polských měst vyšly tisíce lidí. Na tomto snímku je Gdaňsk.
A takhle to v pondělí večer vypadalo v Krakově.
Foto: Reuters
Martin Ehl Martin Ehl
Aktualizováno 15. 1. 2019 12:51
Jednačtyřicetiletý Cezary Oleszcuk z polské Poznaně napsal po nedělním útoku nožem na primátora Gdaňsku Pawla Adamowicze na Twitteru, že by to chtělo ještě dostat primátory Poznaně a Vratislavi. "Stali se obětí svého levičáckého a bezbožného přístupu na své posty," napsal.

V rozechvělé atmosféře, kdy celé Polsko se zatajeným dechem sledovalo neúspěšný boj Pawla Adamowicze o život, na tento tweet upozornil ministra vnitra Joachima Brudzińského opoziční europoslanec Jacek Protasiewicz. "Poslal jsem to policii. Je nejvyšší čas zastavit to nenávistné šílenství," odpověděl ministr Brudziński. Za dvě hodiny už seděl Cezary Oleszcuk v policejní cele.

Byl ale jen jedním z mnoha, kdo po nedělním útoku neudrželi nervy na uzdě a pustili se na sociálních sítích do slovní agrese. Sám ministr vnitra Brudzinski si vyměnil ostré tweety se zástupcem šéfredaktora deníku Gazeta Wyborcza Jaroslawem Kurskim, který vládnoucí konzervativce obvinil z politického zločinu.

Primátora Gdaňsku lékaři pět hodin operovali, Pawel Adamowicz zraněním nakonec podlehl.

V pondělí večer tak do polských ulic vyšly tisíce lidí, kteří uctili Adamowiczovu památku. Smuteční shromáždění se konala po celé zemi a zúčastnili se jich i přední politici, včetně šéfa Evropské rady a polského expremiéra Donalda Tuska. 

Motiv útoku několikrát trestaného Stefana W., který Adamowicze v neděli přímo na pódiu při charitativní akci několikrát bodl nožem do okolí srdce a břicha, není jasný. Ihned po činu tvrdil, že byl "mučen Občanskou platformou", bývalou vládní stranou, za jejíž vlády strávil roky za mřížemi kvůli ozbrojeným loupežím bank.

Třiapadesátiletý primátor Gdaňsku stál v čele přístavního města od roku 1998 a byl svázaný s tamní konzervativně liberální scénou a na celopolské úrovni s nyní opoziční Občanskou platformou. S Českem ho pojí jedna zajímavost: Když v roce 2011 zemřel Václav Havel, byl to právě Adamowicz, kdo prosadil, aby Gdaňsk jako první město v zahraničí jednu ze svých ulic pojmenovalo po českém exprezidentovi.

Poláci vyšli do ulic Gdaňsku i Varšavy, aby uctili památku zavražděného starosty | Video: Reuters

Polská politika obvykle byla a je mnohem agresivnější a brutálnější než česká - přinejmenším ve verbální rovině. Letos zemi čekají evropské a posléze domácí parlamentní volby, v nichž půjde konzervativcům o hodně. Chtějí obhájit zásadní změny, které prosazují od roku 2015. Čeká se tvrdá kampaň, která bude trvat celý rok. Vražda Adamowicze ji může zásadně poznamenat.

Šok, který utrpěla polská politika, je do jisté míry srovnatelný s tím, jaký prožila společnost v dubnu 2010 po pádu prezidentského speciálu u Smolensku, v němž zahynul tehdejší prezident Lech Kaczyński s manželkou a stovka předních osobností polského veřejného života. 

Prezident Andrzej Duda v pondělí oznámil, že na den pohřbu, který má být teprve oznámen, vyhlásí státní smutek.

Polská společnost, hluboce rozdělená drsnou rétorikou, nějaké gesto smíření potřebuje. "Za brutálním činem psychopata stojí polská politická psychóza. Jsou to řeky negativních emocí, které proti sobě lijí hlavní aktéři polské politické scény, vzájemná nenávist, jízlivost a výsměch provládních a opozičních bojovníků, mediální narativ plný zvířecí nenávisti nejen v postech na sociálních sítích, ale také v krajně zpolitizovaných televizních kanálech," napsal o útoku na Adamowicze Boguslaw Chrabota, šéfredaktor druhého největšího polského deníku Rzeczpospolita.

Video: Na starostu polského města Gdaňsk zaútočil nožem politický oponent 

Na starostu polského přístavního města Gdaňsk zaútočil nožem zřejmě politický oponent | Video: Reuters, Asociated Press
 

Právě se děje

Další zprávy