Berlín - Kdyby záleželo na většinovém mínění Němců, volby se v neděli nekonají. Jejich nejlepším možným výsledkem může být obnovená velká koalice CDU/CSU a SPD. Přálo by si ji podle společnosti Emnid 49 procent voličů. Až na druhém místě je favorizovaný tandem pravicových stran CDU/CSU a FDP s 38 procenty.
Tři čtvrtiny voličů oceňují práci dosavadní kancléřky a volební vůdkyně Angely Merkelové (CDU), dvě třetiny aktivity jejího ministra zahraničí Franka-Waltera Steinmeiera, který je jako vůdce SPD ve volbách jejím vyzývatelem.
Vlastně nerozluční
Přání voličů jakoby vyšli velcí nedělní soupeři vstříc, když se ve čtvrtek společně vydali na summit světových velmocí G-20 do Pittsburghu. „Vlastně nerozluční," napsal v titulku o poslední předvolební cestě dvou státníků Süddeutsche Zeitung.
Po nedělních volbách může zůstat velká koalice dokonce jedinou možností. Němci mají jako Češi pět parlamentních stran, přitom 10 až 12 procent hlasů blokuje postkomunistická Die Linke. Steinmeier už rezolutně vyloučil, že s ní bude spolupracovat. Podle průzkumů mají levicové strany SPD, Linke a Zelení dohromady stejné vyhlídky jako pravicový blok CDU/CSU a FDP. Pokud tedy levice skutečně získá v Bundestagu většinu, zůstane jedinou možností obnova vlády CDU/CSU a SPD.
FDP (žlutá) totiž vyloučila možnost, že by se účastnila takzvané „semaforové koalice" s SPD (červená) a Zelenými, CDU (černá) odmítá koalici „Jamajka" (dle barev jamajské vlajky), kde mohou být třetím partnerem k FDP ještě Zelení.
Nevstoupíš dvakrát do stejné řeky
Politici CDU a SPD pokračování velké koalice odmítají, jejich mírnější křídla v čele s Merkelovou a Steinmeierem tak ale nečiní s příliš velkou razancí. O to víc líčí v černých barvách druhou velkou koalici komentátoři, kteří mají vesměs blíže k pravému křídlu CDU resp. k radikálně levicové části SPD.
Týdeník Zeit napsal: „Kdo vidí Merkelovou a Steinmeiera společně, ten si může zaprvé snadno myslet, že spolu chtějí dál pracovat, za druhé že to je možné a za třetí že nemůže být tak špatné něco, co čtyři roky docela dobře fungovalo. Tato věta ale ve všech třech částech neplatí." Zeit připomíná, že oba vůdci nemohou chtít velkou koalici. Pro každého by znamenala volební porážku, kterou by jim straníci neodpustili.
Koalice by se podle komentátorů stejně neudržela celé čtyři roky, protože oslabení vůdcové by nedokázali čelit kritice svých spolustraníků. Poločasem rozpadu by se mohly stát už volby v největší spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko napřesrok v květnu.
Tamní populisticky založený premiér Jürgen Rüttgers (CDU) chce vytáhnout do nesmlouvavého boje s koalicí sociálních demokratů a Die Linke. Terčem jeho útoků by se stala i případná velká koalice v Berlíně.
Varování z Rakouska
Politici i komentátoři vesměs připouštějí, že se velká koalice zúčastněným vyplatila. SPD se mohla v klidu vzpamatovat ze sedmi let vlády v čele s dobrodružným kancléřem Gerhardem Schröderem. CDU a předsedkyně Merkelová dostaly čas, aby se naopak zotavily z šoku minulých voleb, kdy voliči jednoznačně odmítli jejich liberální program a donutili je ke spolupráci s levicí.
To však v delší perspektivě neplatí. V průběhu společného vládnutí velkých historicky posílily menší strany: FDP, Zelení i Linke mají přes deset procent.
Sociální demokraté v neděli očekávají výsledek okolo 25 procent (roku 2005 získali 34 procent), který pro ně bude nejhorší v historii, něco podobného hrozí CDU, která se může propadnout ke třiceti procentům (minule 35 procent).
Po dalším volebním období velké koalice tak hrozí to, k čemu se schyluje také v Rakousku a co už je skutečností v Holandsku. Spojenectví dvou největších stran nebude mít parlamentní většinu.
Na obzoru Wowereit
Podle deníku Financial Times Deutschland je pokračování velké koalice riskantní hlavně pro CDU. Dnes ještě může ve spojenectví s FDP prosazovat na celostátní úrovni pravicovou politiku, oslabená dalším vládnutím s levicí toho už nebude za čtyři roky schopná.
Týdeník Spiegel dokonce hovoří o tom, že by to pro Merkelovou věštilo konec její politické kariéry.
Lepší vyhlídky má v tomto směru levice. Berlínský starosta Klaus Wowereit (SPD) vládne s podporou postkomunistů a zelených, aniž by ztrácel popularitu. Právě on může stejnou koalici nastolit za čtyři roky na spolkové úrovni.