Bangkog - Strana podporující vyhnaného thajského expremiéra Thaksina Šinavatru vyhrála nedělní volby do parlamentu. Země se tak rázem ocitla v napětí, protože Šinavatru přede dvěma lety svrhla armáda pro údajnou korupci.
Po sečtení asi 75 procent hlasů má Strana lidové síly (PPP) jistých asi 230 křesel ze 480. To sice na vytvoření jednobarevné vlády nestačí, ale ke zformování vlády jí tak stačí koalice s jednou menší stranou.
Největší otázkou je, zda budou armáda a monarchisté, které Thaksin obvinil z organizace dva roky starého státního převratu, jen tak přihlížet jeho návratu.
Odborníci se obávají dalšího puče
Analytici zabývající se Thajskem se dělí na dvě skupiny. První z nich se domnívá, že příliš silná PPP může způsobit další puč, zatímco druhá zastává názor, že současná vláda dosazená armádou se bude snažit obvinit stranu z podvodů ve volbách.
"Záleží to na tom, kolik červených karet PPP obdrží. Pokud 40 či 50, mohlo by to být nebezpečné, když to ale bude jen 10 či 20, to by si už mohli dovolit," uvedl pro agenturu Reuters Kevin Hewison, odborník na Thajsko z University of North Carolina v Chapel Hill.
Volební komise oznámila, že obdržela 750 stížností, z nichž však jen 157 bylo vyhovujících. V současné situaci není ani trochu jasné, kolik z nich může vést k diskvalifikaci kandidátů.
Samak Sundaravej, lídr PPP, již expremiéru Thaksinovi telefonicky poblahopřál k výsledku voleb, čímž potvrdil, že neoficiálním lídrem této strany je právě on, byť má soudem vyměřen pětiletý distanc na účinkování v thajské politice.
Armáda před volbami nepřímo vyjadřovala podporu Demokratické straně, která byla během pětiletého Thaksinova úřadování hlavní opoziční silou. Právě tu by nejraději ve vládě viděli i zahraniční investoři.
Strana ve volbách získala 162 křesel, ale podle analytiků je vytvoření koalice PPP a Demokratů velmi nepravděpodobné. Podle nich by tato koalice byla velmi křehká a neakceschopná.
Související články: