Volby v Thajsku jako v Česku: oranžoví proti modrým

Pavel Vondra
22. 12. 2007 11:35
Nedělní volby znamenají pro zemi návrat k demokracii
Thajský voják v provincii Yala ukazuje ve frontě před volební místností svůj identifikační průkaz
Thajský voják v provincii Yala ukazuje ve frontě před volební místností svůj identifikační průkaz | Foto: Reuters

Bangkok - Patnáct měsíců poté, co Thajskem otřásl celkem osmnáctý puč za posledních 75 let a řízení státních záležitostí se dočasně ujala armáda, se země vrací k demokracii.

O tom, kdo bude vládním kormidlem otáčet do budoucna, rozhodnou nedělní parlamentní volby.

Hlavními dvěma soupeři jsou v nich Strana lidové moci (People Power Party PPP), nástupkyně zrušené strany Thai Rak Thai (TRT) expremiéra Thaksina Shinawatry, a Demokratická strana (DP), vůbec nejstarší politická strana v zemi, jež letos oslavila 60 let existence.

Oranžoví proti modrým...

"Oranžová je živá barva," vysvětlil v rozhovoru pro thajský deník Nation generální tajemník PPP a někdejší člen TRT Surapong Suebwonglee, proč před tradiční červeno-modrou kombinací dali nakonec přednost barvě pomeranče. "Vidíme ji, když vychází slunce. Je to jako úsvit nového dne. Má to pro nás symbolický význam."

Demokraté k modernizaci nevidí důvod a zůstávají věrni modré.

Thajská trikolóra má stejné barvy jako ta česká; žlutá je pak barva spojovaná s královskou rodinou (snímek z příprav oslav královniných narozenin v Bangkoku)
Thajská trikolóra má stejné barvy jako ta česká; žlutá je pak barva spojovaná s královskou rodinou (snímek z příprav oslav královniných narozenin v Bangkoku) | Foto: Naďa Straková

"Demokratická strana má silnou tradici. Modrou barvu používáme už dlouho, nemáme důvod ji měnit," řekl bangkockému listu šéfstratég předvolební kampaně Demokratů Korsak Sabhavasu.

...a k tomu trochu žluté

Někteří z kandidátů DP ale na předvolebních mítincích oblékali i bundy žluté barvy, která se v Thajsku spojuje především s královskou rodinou. Popularita krále Bhumibola alias Rámy IX. zůstává neotřesitelná, jak se ukázalo i během nedávných oslav jeho osmdesátých narozenin.

Podle mnohých pozorovatelů to byl právě on, kdo dal armádě zelenou při loňském puči proti vládě Thaksina Shinawatry. Ten se sice mezi lidmi, především na venkově, také dál těší popularitě, jeho účinkování v thajské politice ale skončilo.

Soud mu letos vyměřil pětiletý distanc a jeho stranu zrušil za to, že se měl před posledními volbami dopustit politické korupce. Kromě toho mu jsou připisovány i mnohé ekonomické podvody včetně krácení daní.

Thaksin mezitím nadále zůstává v zahraničí a čeká, jak se bude dál vyvíjet politická situace v zemi.  

 

Právě se děje

Další zprávy