Volby v Pákistánu: Mušaraf vyvolává ducha Bhuttové

gaz
18. 2. 2008 15:05
Policie přinesla další informace o atentátu
Foto: Reuters

Islámábád - V Pákistánu se v jednu hodinu odpoledne uzavřely volební místnosti. A podle mnohých  také éra současného prezidenta Parvíze Mušarafa, jehož straně předvolební průzkumy dávaly okolo patnácti procent.

Naopak Pákistánskou lidovou stranu (PPP) zavražděné expremiérky Benazír Bhuttové se chystala podpořit až polovina voličů.

"Tyhle volby jsou ty vůbec nejtvrdší," poznamenal podle agentury Reuters Mušarafův ministr železnic Šajch Rašíd Ahmed, než se sám vydal vhodit svůj lístek do hlasovací urny. Ahmed vyhrál ve volbách už sedmkrát, nyní o tom však pochybuje.

Čtěte také V Pákistánu začaly volby. Ozývá se střelba a výbuchy

Duch Bhuttové

Mušarafově vládě škodí nejen korupce, nedostatek základních potravin, útoky na demokratické instituce a spolupráce s neoblíbenými Spojenými státy, ale také obvinění, že je zodpovědná za prosincovou vraždu nejpopulárnější političky v zemi Benazír Bhuttové. Přesvědčeny o tom jsou dvě třetiny Pákistánců.

Nedávno se vláda pokoušela toto nařčení setřást představením dvou domnělých strůjců atentátu. A den před volbami vylovila ze svého rukávu další kartu - spojení atentátníků s šéfem waziristánských povstalců Baitulláhem Mehsúdem.

Čtěte také: Pákistánská policie hlásí průlom v případu Bhuttová

Televize CNN s odvoláním na šéfa vyšetřování Čaudryho Abdula Madžída uvedla, že Mehsúd poskytl atentátníkům na provedení útoku 7000 dolarů.

Bude se falšovat?

Situace v Pákistánu:
Autor fotografie: Reuters

Účast u voleb, kterým předcházela velmi násilná kampaň, byla nízká. Během víkendu zahynulo při sebevražedném útoku 47 lidí, v pondělí bylo na několika místech zabito dalších 11 a 70 zraněno. Mnoho Pákistánců tak raději zůstalo doma.

Místo lidí vyrazilo do ulic půl milionu policistů a vojáků, kteří měli hlídat klidný průběh hlasování. Tři hodiny po zahájení voleb se očekávala účast 15 procent voličů.

Sami Pákistánci se obávají, že se vláda pokusí výsledky voleb zfalšovat. Mušaraf už oznámil, že nebude tolerovat žádné povolební protesty. Organizace CGEP sestavená z bývalých soudců, která volby monitoruje, ve své zprávě z ledna označila průběh kampaně za "velice nespravedlivý".

Že se Mušarafova éra chylí ke konci však svým nedávným rozhodnutím nepřímo potvrdil i jeho nástupce v čele armády Ašfak Parvíz Kajání. Navzdory prezidentově dřívější politice totiž začal z civilních úřadů stahovat armádní vojáky.

Výsledky voleb do národního a regionálních parlamentů se očekávají okolo půlnoci.

 

Právě se děje

Další zprávy