Záhřeb - Vládnoucí konzervativní Chorvatska demokratické unie (HDZ) vyhrála chorvatské volby. Alespoň tak hovoří předběžné výsledky, jak píše agentura Reuters.
V parlamentu by měla Chorvatská demokratická unie obsadit 60 křesel. Svůj hlas této straně odevzdalo 34,5 procent voličů, kteří dorazili k volebním urnám.
O tři zástupce méně by v parlamentu měli mít voliči opozičních Sociálních demokratů (SDP), a to díky zisku 32,8 procent voličských hlasů.
Souvislosti: Chorvatské volby: Vláda a opozice svádí těsný souboj
Pokud bude tento výsledek konečný, nezajistí vládnoucí straně pohodlnou většinu.
Šanci má vládní strana i opozice
Volební systém Chorvatska umožňuje, aby se počet křesel v parlamentu pohyboval mezi 150 a 160, záleží na volební účasti chorvatské menšiny žijící v zahraničí. Navíc strana, která získá nejvíce hlasů, nemusí automaticky vládnout celé čtyři roky.
Chorvatský prezident Stepan Mesić, který jmenuje premiéra, prohlásil: "Pověřím mandátem toho, kdo zaručí, že získá většinovou podporu v parlamentu."
To stále znamená jistý prostor pro opoziční Sociální demokraty, kteří by mohli eventuálně sestavit koalici s menšími stranami.
"Bezprostředně zahájíme rozhovory o sestavení budoucí vlády a jsem si jist, že uspějeme," cituje agentura sociálnědemokratického šéfa Zorana Milanoviće.
Premiér: dostali jsme důvěru
"Vítězství Chorvatské demokratické unie je jisté. Choravtští voliči projevili důvěru HDZ a politice, kterou realizujeme poslední čtyři roky," komentoval předběžné výsledky premiér Ivo Sander.
Voličskou základnu HDZ tvoří spíše starší lidé a obyvatelé venkova, SDP se těší podpoře měst.
Volby v Chorvatsku se nesly v duchu témat týkajících se korupce, ekonomického a budoucího členství v Evropské unii.
Do chorvatského parlamentu se kromě již zmiňovaných stran dostanou pravděpodobně také ještě čtyři menší strany. Mandáty od voličů získá Chorvatská lidová strana (HNS), koalice Chorvatské rolnické strany (HSS) s Chorvatskou sociálněliberální stranou (HSLS) a krajně nacionalistická Chorvatská strana práva (HSP).
Hovoří se také o úspěchu Istrijského demokratického shromáždění (IDS), což by bylo velkým překvapením.
Voleb se podle odhadů mělo účastnit na 64 procent oprávněných voličů