Střet odlišných světů. Muž, který "vyřídí válku", se postaví ženě, jež boří milníky

Štefan Novák Adéla Očenášková Dominika Perlínová Martin Novák Jana Václavíková Štefan Novák, Adéla Očenášková, Dominika Perlínová, Martin Novák, Jana Václavíková
5. 11. 2024 10:22
Američané v úterý rozhodnou, jestli se do Bílého domu vrátí republikán Donald Trump, nebo v něm už jako prezidentka zůstane současná viceprezidentka za demokraty Kamala Harrisová. Zda bude o výsledku jasno ještě o volební noci, závisí na rozdílech v klíčových státech. Aktuálně.cz přináší přehlednou grafiku o všem podstatném kolem voleb i kandidátů. Nově zvolený prezident nahradí Joea Bidena.
Kamala HarrisKamala Harrisová
ZAČÁTKY

Současnou viceprezidentkou a demokratickou kandidátkou na prezidentku je Kamala Harrisová, která se narodila 20. října 1964 v Oaklandu v Kalifornii. Prvorozená dcera indické matky, vědkyně zabývající se výzkumem rakoviny, a otce z Jamajky, profesora ekonomie, se o veřejné dění zajímala odmala. Vliv na ni měli i její indičtí prarodiče –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ děda, vlivný státní úředník zaměřující se na přesídlování uprchlíků, a babička, jež jezdila do venkovských oblastí učit ženy o možnostech, jak zabránit početí. První protest Harrisová uspořádala ve třinácti letech, kdy spolu se sestrou demonstrovaly proti nařízení, že si děti nesmí hrát na trávníku u jejich budovy.

Zdroj: Kamala Harris campaign / Avalon / Profimedia

KARIÉRA

Harrisová vystudovala ekonomii, politologii a práva. Profesní dráhu zahájila jako zástupkyně prokurátora v Alamedě v rodném Oaklandu, v roce 2004 byla zvolena okresní prokurátorkou pro San Francisco. Následně se ujala pozice generální prokurátorky nejlidnatějšího státu USA Kalifornie, od roku 2016 působila také jako senátorka za Kalifornii. O tři roky později usilovala v primárkách o post kandidátky demokratů na prezidentku, souboj ale brzy vzdala. Joe Biden, který volby v roce 2020 vyhrál, si ji ale vybral za svou viceprezidentku. Harrisová funkci zastává od ledna 2021.

Zdroj: ČTK / AP / George Nikitin

Nejčastějšími tématy, které prostupovaly kariérou Harrisové i její předvolební kampaní, byly tresty za sexuální zločiny, prevence dětské prostituce nebo reprodukční práva. Harrisová je hlasitou odpůrkyní zrušení univerzálního přístupu k interrupcím. O takový krok naopak usilovala Republikánská strana –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ nakonec úspěšně, když Trumpem nominovaní nejvyšší soudci v roce 2022 federální právo na potrat zrušili.

Kritici Harrisové vyčítají nejasný postoj k trestu smrti a neúspěšné řešení migrační krize, jejíž agendu dostala na starosti jako viceprezidentka.

Harrisová za svou kariéru dosáhla několika prvenství. Dcera imigrantů se stala první černoškou a první ženou, která byla zvolená za generální prokurátorku státu Kalifornie. Do dějin se zapsala také jako první viceprezidentka v historii USA, navíc první žena v takové funkci s černošskými a asijskými kořeny.

SOUČASNOST

Letos v létě se postavila do boje o Bílý dům proti Donaldu Trumpovi poté, co Biden po rostoucím tlaku straníků v souvislosti se svým vysokým věkem kandidaturu stáhl. Kritika začala sílit poté, co předvedl velmi špatný výkon v červnové televizní debatě s Trumpem.

Zdroj: Reuters

Pokud v listopadu vyhraje, stane se první ženou, první černoškou a první zástupkyní Američanů s asijskými kořeny v historii úřadu. “Můžete být první, ale ujistěte se, že nebudete poslední,“ cituje její moto list Washington Post.

Harrisová si jako svého kandidáta na viceprezidenta vybrala guvernéra Minnesoty Tima Walze. Předtím byl dvanáct let členem Sněmovny reprezentantů. Působil také v armádě a jako učitel na státní škole.

Harrisová je deset let vdaná za amerického právníka Douglase Emhoffa, stala se tak nevlastní matkou jeho dvou dětí.

Donald TrumpDonald Trump
ZAČÁTKY

Republikán Donald Trump se narodil 14. června 1946 v New Yorku do rodiny realitního magnáta. Matka pocházela ze Skotska. Jeho otec Fred se zaměřoval na výstavbu obytných budov a odmala svým dětem zakládal bankovní účty, kam jim průběžně chodily peníze. První milion měl proto Trump na svém vlastním kontě už v osmi letech. Další jmění získal poté, co mu otec přenechal v roce 1971 rodinnou firmu The Trump Organization.

Zdroj: ČTK / AP / Ron Frehm

KARIÉRA

Trump s bakalářským titulem z ekonomiky změnil zaměření firmy z rezidenčních budov na luxusní nemovitosti, stavěl kasina a hotely. Vlastnil také několik soutěží krásy. Nejvíce se ale vryl do paměti jako moderátor pořadu The Apprentice, kde soutěžící usilovali o uzavření kontraktu s jeho firmou. Za své podnikání vyhlásil u různých projektů celkem šestkrát bankrot. Časopis Forbes Trumpovo jmění aktuálně odhaduje na 2,3 miliardy dolarů (53 miliard korun). Loni vypadl z žebříčku čtyř stovek nejbohatších Američanů, který Forbes sestavuje. V roce 2022 shledal soud jeho firmu vinnou z daňového podvodu. Trump sám souzen nebyl, podle vyšetřovatelů ale o krácení daní dobře věděl.

Zdroj: Reuters

První nominaci pro prezidentské volby v roce 2016 proměnil s heslem Make America Great Again ve vítězství. Trumpova vláda se například vyznačovala tvrdým postojem vůči Číně, za jeho prezidentství začala obchodní válka s Pekingem. Prosadil také výrazné snížení daní, odstoupil od několika obchodních i klimatických dohod a zakázal muslimům z několika zemí vstup do země. Velké kritice čelil za vstřícný postoj k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, popírání klimatických změn nebo za své počínání během pandemie koronaviru.

Do dějin se 45. prezident USA zapsal také jako první hlava státu, která dvakrát čelila ústavní žalobě, takzvanému impeachmentu. Poprvé v prosinci 2019 za možné zneužití pravomocí a obstrukce vůči Kongresu v souvislosti s údajným nátlakem na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby Kyjev vyšetřoval Huntera Bidena, syna Joea Bidena. Podruhé po prohraných volbách, kdy byl vinen z podněcování ke vzpouře v souvislosti s útokem jeho příznivců na Kapitol. “Pokud nebudete bojovat jako o život, nezůstane vám žádná země,“ cituje stanice BBC z jeho proslovu, který vyústil v útok na Kongres. Senát v obou případech Trumpa podržel a zprostil ho viny.

SOUČASNOST

Trump na amerického prezidenta kandiduje již potřetí.

Letos v květnu ho porota shledala vinným v případu souvisejícím s platbami pro pornoherečku Stephanii Cliffordovou, známou také jako Stormy Daniels. Trump trvá na své nevině, proces označuje za zmanipulovaný a soudce za zkorumpovaného. Bývalý prezident čelí obžalobě ještě v dalších třech případech.

Zdroj: Reuters

V červenci přežil pokus o atentát.

Jako kandidáta na viceprezidenta si vybral republikánského senátora za stát Ohio J. D. Vance. Ten se dostal do povědomí veřejnosti jako autor knihy Hillbilly Elegy (Americká elegie), která se stala bestsellerem. V minulosti platil za Trumpova hlasitého kritika, později svůj postoj ale změnil.

Trump má ze třech manželství celkem pět dětí. S česko-americkou podnikatelkou Ivanou Trumpovou, která se narodila ve Zlíně, má syny Donalda a Erica a dceru Ivanku, všichni tři taktéž působí jako podnikatelé. Z manželství s americkou herečkou Marlou Maplesovou vzešla dcera Tiffany, která se živí jako modelka. Se současnou ženou Melanií Trumpovou, kterou si vzal v roce 2005, vychovává nyní osmnáctiletého syna Barrona.

Jméno nového amerického prezidenta nemusí být v případě těsných rozdílů, které se v souboji Harrisová versus Trump očekávají, známé ještě několik dní po uzavření volebních místností. V roce 2020 byl Biden oficiálně prohlášen za vítěze až 7. listopadu, tedy více než tři dny po volbách.

Sedmička klíčových států na mapě USA

swing states mapa

Zdroj: Aktuálně.cz

Volební mapa USA se tradičně dělí do tří kategorií. Základ tvoří státy ryze nebo převážně demokratické, státy ryze či převážně republikánské a takzvané swing states neboli klíčové státy – těch je letos celkem sedm a právě ony rozhodnou o novém šéfovi Bílého domu. V klíčových státech totiž bývají šance obou stran vyrovnané a letos si tu kandidáti rozdělí dohromady 93 hlasů. Jde o Arizonu, Nevadu, Georgii, Severní Karolínu, Michigan, Wisconsin a Pensylvánii.

Šance na vítězství obou kandidátů jsou tu tento rok velmi těsné, často se pohybují v rámci statistické chyby. Podle některých analytiků by tak listopadové hlasování mohlo být vůbec nejtěsnější od roku 1876, kdy republikán Rutherford Hayes vyhrál pouze o jednoho volitele, poraženým byl demokrat Samuel Tilden.

Vývoj podpory Harrisové a Trumpa v celostátních průzkumech od odstoupení Joea Bidena z voleb 21. července

Jak funguje americký volební systém

V amerických prezidentských volbách mohou až na několik výjimek hlasovat všichni Američané starší 18 let, kteří se s předstihem registrují. Volí prezidenta i viceprezidenta, zájemci o oba posty proto vždy kandidují v tandemu. Američané svým hlasem fakticky jen “pověřují” k volbě svého zástupce, takzvaného volitele.

Celkem 538 volitelů reprezentuje 50 amerických států a hlavní město Washington. Počet volitelů za každý stát odráží počet jeho obyvatel. Například nejlidnatější Kalifornie jich má 54, Texas 40, ale Vermont nebo Aljaška jen 3. Do Bílého domu se dostane kandidát, který získá minimálně 270 volitelů.

Volitelé při přímé volbě prezidenta nemusí respektovat názor lidí, kteří je pověřili, v drtivé většině případů tomu tak ale je. S výjimkou států Nebraska a Maine se přepočet hlasů na volitele řídí principem “vítěz bere vše“, v němž jsou kandidátovi, který ve státě získá od občanů nejvíce hlasů, přiděleny všechny hlasy sboru volitelů. Prezidentem se tak může stát kandidát, kterého v celých USA podpoří v absolutních číslech méně občanů, ale získá absolutní většinu –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ oněch alespoň 270 volitelských hlasů. Bylo tomu tak i při duelu mezi Donaldem Trumpem a Hillary Clintonovou v roce 2016.

Nebraska a Maine využívají systém obvodů, kdy každý obvod hlasuje zvlášť a má své volitele. Zástupci těchto států tedy ve sboru volitelů mohou následně hlasovat pro republikána i demokrata. Přesto není toto dělení obvyklé a došlo k němu v případě obou států pouze dvakrát: Nebraska rozdělila hlasy volitelů v letech 2008 a 2020, Maine v letech 2016 a 2020.

Klíčová témata voleb a postoj kandidátů

Migrace

Kamala HarrisKamala Harrisová

Joe Biden viceprezidentku Kamala Harrisovou v červenci 2021 pověřil, aby se zaměřila na základní příčiny migrace z Latinské Ameriky do USA. Právě kvůli tomu ji nyní republikáni kritizují, protože se situace nezlepšuje. Harrisová podpořila nadstranickou legislativu, která by ztížila přístup do USA pro žadatele o azyl a dala by prezidentovi větší pravomoci v odmítání nově příchozích. Jako senátorka hlasovala proti snaze postavit na hranici s Mexikem zeď. Nechce, aby se rozdělovaly rodiny, a podporuje, aby lidé bez patřičných dokladů, kteří mají za manžela či manželku amerického občana, mohli žádat o zelenou kartu.

Donald TrumpDonald Trump

Trump slibuje potlačení migrace. Chce zastavit Bidenovu politiku, nutit migranty na azylové řízení čekat v Mexiku a slibuje masové deportace milionu nelegálních přistěhovalců. Ve spolupracujících státech slibuje Trump nasadit Národní gardu a místní orgány činné v trestním řízení, aby pomohly s rychlým odstraněním nelegálních členů cizineckých gangů a zločinců. V posledních letech ale právě díky jeho tlaku neuspěla nadstranická legislativa, která měla situaci na hranici s Mexikem zklidnit. V zářijové televizní debatě obou kandidátů Trump prohlásil, že ve Springfieldu v Ohiu nelegální migranti z Haiti jedí psi a kočky. Informace je smyšlená.

Zobrazit více

Domácí ekonomika

Kamala HarrisKamala Harrisová

Harrisová oznámila, že její prioritou bude snaha snížit náklady na bydlení a potraviny pro pracující rodiny. Slibuje, že zakáže nepřiměřené zdražování potravin, pomůže mladým lidem s koupí bytů a poskytne pobídky ke zvýšení nabídky bydlení. Téma měla na starosti už během Bidenovy administrativy a ještě jako senátorka předložila zákon o daňových úlevách pro domácnosti, jejichž nájemné a služby přesahují 30 procent jejich příjmu, a samostatný návrh zákona o investicích do dostupného bydlení ve výši více než 100 miliard dolarů. Harrisová chce také rodinám a střední třídě pomoci skrze daňové úlevy. Naopak chce zvednout zdanění nejvlivnějších korporací a miliardářů.

Donald TrumpDonald Trump

Trump slíbil, že hned po nástupu do úřadu ukončí inflaci a učiní Spojené státy opět cenově dostupnými. Slíbil, že zajistí nižší úrokové sazby, což ale prezident nemůže ovlivnit, a tvrdí, že deportace nelegálních přistěhovalců zmírní tlak na bydlení, kterého pak bude dostatek. Vystupuje ale proti stavbě dostupného bydlení, které by podle něj zkazilo vzhled nynějších předměstí. Trump chce také navázat na svou první administrativu a zavést daňové škrty, hlavně pro nejbohatší Američany i velké byznysy.

Zobrazit více

Potraty

Kamala HarrisKamala Harrisová

Harrisová na rozdíl od Bidena právo na interrupci celý život podporovala a může o něm mluvit mnohem otevřeněji než starší katolický politik. Viceprezidentka slibuje, že by v úřadu podepsala zákon, který by potraty znovu legalizoval na federální úrovni a de facto se tak vrátil do doby před dvěma lety, kdy toto právo Nejvyšší soud USA zrušil.

Donald TrumpDonald Trump

Trump kdysi podporoval právo na potrat, to se ale změnilo s jeho kandidaturou do Bílého domu v roce 2016. Právě jím jmenovaní soudci Nejvyššího soudu zrušili v roce 2022 rozsudek Roeová vs. Wade, který právo garantoval. Krátce také zvažoval celoamerický zákaz potratů. Nyní ale tvrdí, že je pro, aby si o záležitosti rozhodovaly státy samy, a že by případný federální zákaz nepodepsal. Jako prezident podpořil zákaz potratů po dvacátém týdnu těhotenství.

Zobrazit více

Obchodní vztahy s Čínou

Kamala HarrisKamala Harrisová

Bidenova administrativa, na jejíž politiku by Harrisová navázala, se postavila proti plošným clům, Trumpa za ně viceprezidentka kritizovala. Podle ní nakonec dopadnou na běžné Američany. Podpořila ale některá cílená cla, například na ocel a hliník z Číny, a obvinila tuto zemi z nekalých obchodních praktik. Na rozdíl od svého soupeře se ale Harrisová na Čínu ve své kampani příliš nezaměřuje.

Donald TrumpDonald Trump

Trump učinil z cel jeden z hlavních slibů své kampaně. Navrhl nová deseti- až dvacetiprocentní cla na většinu zahraničního zboží a mnohem vyšší cla na zboží z Číny. Trump v únoru pro stanici Fox News uvedl, že cla na dovoz čínského zboží by mohla být ve výši 60 procent, možná i vyšší. Podle exprezidenta je asijský stát pro americkou ekonomiku největší hrozbou a opakovaně ho označuje za predátora.

Zobrazit více

Zahraniční politika

Kamala HarrisKamala Harrisová

Harrisová podporuje mezinárodní spolupráci a zdůrazňuje, jak důležitá je pomoc spojencům. Zopakovala, že chce podporovat spolupráci v rámci Severoatlantické aliance a že by napadenému spojenci přišla na pomoc. Chce také pokračovat v dosavadní pomoci USA Ukrajině, zatínco Rusko a jejího prezidenta Vladimira Putina označuje za hrozbu pro celý západní svět. Stejně jako Donald Trump by také podpořila Izrael, je ale více kritická ke způsobu, jakým se židovský stát brání. Situaci v Pásmu Gazy, kam Izrael v reakci na teroristický útok hnutí Hamás loni zahájil pozemní invazi, označila za humanitární katastrofu a vyzvala Izrael, aby dodržoval mezinárodní právo.

Donald TrumpDonald Trump

Trump opakovaně prohlašuje, že kdyby byl prezidentem, žádné války ve světě by nebyly. Hamás by si podle něj nedovolil zaútočit na Izrael a krize na Blízkém východě by nezačala. Dál je ale odhodlaný židovský stát vojensky podporovat. Konflikt na Ukrajině by podle svých slov dokázal vyřešit za 24 hodin, ačkoliv nikdy nepopsal, jak by to udělal. Je proti posílání americké vojenské a humanitární pomoci na Ukrajinu, naopak zvažuje, že by další balíček Ukrajina dostala od USA jako půjčku. Trump také příliš neuznává mezinárodní dohody nebo organizace, které podle něj omezují americkou suverenitu, a dokonce vyhrožoval, že by vystoupil z NATO, pokud ostatní státy nezačnou dávat více peněz na obranu.

Zobrazit více

Zdravotnictví

Kamala HarrisKamala Harrisová

Harrisová je členkou současné americké administrativy, která snížila náklady na léky na předpis a omezila ceny inzulinu na 35 dolarů (asi 800 korun). Kromě toho slibuje, že bude dál prosazovat zdravotní systém, který zavedl prezident Barack Obama, kdy stát pomáhá se zdravotním pojištěním těm, kteří na něj sami nedosáhnou. Jde o takzvanou Obamacare.

Donald TrumpDonald Trump

Trump prohlásil, že se už znovu nepokusí o zrušení reformy amerického zdravotnictví známé jako Obamacare, která rozšířila pojištění na další miliony lidí. Voličům tak zdůrazňuje, že kvůli němu o lékařskou péči nepřijdou. Vyzval také k financování léčby neplodnosti z peněz daňových poplatníků, což by mohli zablokovat republikáni v Kongresu.

Zobrazit více

Kriminalita

Kamala HarrisKamala Harrisová

Harrisová působila jako okresní prokurátorka a generální prokurátorka. Její příznivci poukazují na její iniciativy v oblasti takzvané environmentální spravedlnosti, snižování počtu exekucí a reformy trestního soudnictví, které během svého působení v Kalifornii provedla. Jako viceprezidentka byla hlasitou zastánkyní policejní reformy a vyzdvihovala činnost administrativy v oblasti prevence násilí páchaného střelnými zbraněmi jako způsob, jak pomoci řešit kriminalitu.

Donald TrumpDonald Trump

Trump slíbil, že zničí drogové kartely, potlačí násilí gangů a obnoví pořádek ve městech řízených demokraty, která jsou podle něj prolezlá kriminalitou. Jako prezident propagoval velmi tvrdý postoj vůči zločincům a podpořil nadstranickou přelomovou legislativu, díky které se z vězení dostaly tisíce lidí, kteří už nepředstavovaly další hrozbu pro společnost. Během protestů proti policejnímu násilí v roce 2020 demonstranty kritizoval a zastával se policie.

Zobrazit více

Držení zbraní

Kamala HarrisKamala Harrisová

Harrisová si jako jeden z hlavních slibů vytyčila prevenci násilí páchaného střelnými zbraněmi a prosazuje zpřísnění zákonů. A to i přesto, že ona i Tim Walz, její kandidát na viceprezidenta, zbraň vlastní.

Donald TrumpDonald Trump

Trump se staví do pozice neochvějného obhájce druhého dodatku ústavy, tedy práva nosit zbraň. Při květnovém projevu k Národní asociaci držitelů zbraní řekl, že je jejich nejlepším přítelem.

Zobrazit více

Trump, nebo Harrisová? Volební kalkulačka napoví, který kandidát je vám bližší

Než oba letošní prezidenští kandidáti vstoupili do politiky, Trump se věnoval hlavně svému podnikání a Harrisová právům. Projděte si ve fotogalerii střípky z jejich mládí i dospělého života a politické kariéry.

V Bílém domě s Babišem i podpora od miliardáře Muska

Přátelství s Obamou i vítání Američanů propuštěných z Ruska

Výběr citátů z volební kampaně

Zdroje:

 

Právě se děje

Další zprávy