Čaputová po svém hlasování novinářům řekla, že země stojí na křižovatce. Slovensko dosud nemělo v čele státu ženu a Čaputová v případě svého zvolení plánuje navštívit při první zahraniční cestě Českou republiku.
"Tyto volby vnímám možná trochu specificky v souvislosti se silným voláním po změně po tragických událostech loni na jaře a a v souvislosti s velmi silnou odezvou veřejnosti. Možná v jistém smyslu stojíme na křižovatce i z hlediska budování důvěry veřejnosti i z hlediska zahraničně politické orientace," uvedla Čaputová v Pezinku nedaleko Bratislavy, kde žije.
Vražda Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové, z níž policie obvinila pět osob včetně kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera, před rokem vyvolala v zemi největší demonstrace od pádu komunismu v roce 1989. Shromáždění se proměnila v mítinky proti tehdejší vládě premiéra Roberta Fica, který v zájmu řešení politické krize rezignoval na funkci premiéra. Ficova strana Směr-sociální demokracie v prezidentských volbách podporuje místopředsedu Evropské komise Maroše Šefčoviče, jenž podle dřívějších sondáží patřil do trojice nejpopulárnějších prezidentských kandidátů.
Pětačtyřicetiletá Čaputová nepředpokládá, že dnes získá až 52,9 procenta hlasů, jak jí naměřila poslední sondáž, jejíž výsledky byly vzhledem k moratoriu zveřejněny ještě na začátku března. "Všichni jsme přidali v kampani, byla i silná antikampaň vůči mojí osobě. Budu respektovat, jak se voliči rozhodnou," dodala.
Čaputová čelila kritice od soupeřů, jiných politiků či církve za své liberální názory ohledně možnosti adopcí dětí homosexuálními páry a také za to, že nemá zkušenosti s vysokou politikou.
Pokud žádný z 13 kandidátů nezíská v dnešní přímé volbě hlavy státu hlasy většiny všech registrovaných voličů, rozhodne o novém prezidentovi za dva týdny druhé kolo. Do něj postoupí dva nejúspěšnější kandidáti z prvního kola hlasování.
"Pokud by došlo na druhé kolo, tak budeme cestovat po Slovensku. Cílem bude oslovit i ty voliče, kteří najednou zůstanou jakoby bez svého reprezentanta, jenž nepostoupí do druhého kola. Pokusím se je oslovit tím, že touha po spravedlivé a férové zemi je může oslovovat stejně jako mě," řekla Čaputová.
Do povědomí veřejnosti se kandidátka dostala dlouholetým a úspěšným bojem proti projektu nové skládky odpadů v Pezinku, kterým se zabývali nejvyšší soudní instituce na Slovensku i v Evropské unii. Čaputová na konci roku 2017 vstoupila do neparlamentní strany Progresivní Slovensko, později byla zvolena její místopředsedkyní.