Inspiroval se Zemanem. Do druhého kola může na Slovensku postoupit fanoušek Putina

V posledním volebním videu, vydaném pět dní před sobotními slovenskými prezidentskými volbami, chtěl zřejmě Štefan Harabin působit státnicky. V pětiminutovém projevu, vyplněném i uměle domixovanými potlesky, se snaží od řečnického pultíku a se slovenskými vlajkami v pozadí svojí nezaměnitelnou dikcí oslovit voliče a slíbit jim Slovensko jen pro Slováky a "vymetení Augiášova chléva" liberální a proevropské politiky.
Slováky čeká první kolo prezidentských voleb. Reportér Aktuálně.cz se ptal na ulici lidí ve třech městech, jakému kandidátovi by dali hlas. | Video: Vladimír Ševela, Matej Slávik

Výsledný dojem sice osciluje mezi parodií a projevem budoucího diktátora, ale Štefana Harabina není radno podceňovat. V průzkumech před volbami, které skončí v sobotu ve 22 hodin, zaujímal třetí místo a není vůbec vyloučené, že by se mohl dostat i do druhého kola volby, které se bude konat za dva týdny.

Harabin je jako bývalý ministr spravedlnosti a předseda Nejvyššího soudu pevně spojen s érou Vladimíra Mečiara a potom s prvními vládami Roberta Fica. Je symbolem zneužití a propadu slovenské justice do bahna, po jehož očištění volají příznivci opozice a prezidentské kandidátky Zuzany Čaputové, která v průzkumech vedla.

Až na druhém místě v nich byl kandidát vládní strany Směr - sociální demokracie, eurokomisař Maroš Šefčovič. Právě s ním se Harabin přetahuje o velkou část voličů - věkově starších a bývalých příznivců Mečiarovy strany HZDS, která vládla v 90. letech.

"Nepřekvapilo by mě, kdyby byl druhý," řekl deníku Aktuálně.cz sociolog Václav Hřích z agentury AKO. "Ale spíš se Šefčovičovi velmi přiblíží a skončí třetí," odhadl.

Podobně to vidí i Martin Slosiarik z agentury Focus. "Odstup od Šefčoviče byl vidět, ale není to nic, co by se nedalo stáhnout," řekl.

Oba se shodují, že Harabin může mít relativně dost skrytých voličů, tedy těch, kteří v průzkumech nepřiznávají, že by ho chtěli volit. Ale oba také shodně tvrdí, že závěr kampaně se Harabinovi nijak zvlášť nepovedl, takže jejich mobilizace bude složitější.

Protínání s Kotlebou

Harabin se profiluje jako kandidát "antisystému". Tedy někdo, kdo chce zrušit proevropské a prozápadní směřování Slovenska, komu vadí politická soutěž, nezávislá média nebo otevřená společnost. Oslovuje tak velkou skupinu lidí nespokojených se současným stavem demokracie a inklinujících k vládě pevnější ruky. Tímto způsobem se zase Harabin protíná se čtvrtým kandidátem z průzkumů, Marianem Kotlebou, šéfem neofašistické parlamentní Lidové strany Naše Slovensko.

Jeho voliče například oslovil v poslední předvolební debatě ve veřejnoprávní RTVS ve středu večer, když na otázku kolem nadcházejícího 80. výročí vzniku fašistického Slovenského státu odpověděl, že tento satelit hitlerovského Německa měl svá pozitiva i negativa.

Právě v této debatě podle většiny komentátorů Harabin působil oproti svému obvyklému projevu unaveně, zatímco Marian Kotleba byl energický a jasnější ve svých vyjádřeních. Kdyby býval Kotleba odstoupil z prezidentské volby, měl by Harabin druhé kolo téměř jisté. Ale není pochyb, že oba reprezentují sílící proud slovenské politiky, která je proti přijímání uprchlíků a podporuje rétoricky ochranu tradičních hodnot, jež v jejich očích rozvrací Evropská unie a její zastánci. Jejich voliči nevěří tradičním médiím ani průzkumům veřejného mínění a pohybují se ve světě sociálních médií a proruských, takzvaných alternativních médiích na internetu.

Štefan Harabin ve svém volebním autobuse.
Štefan Harabin ve svém volebním autobuse. | Foto: Matej Slávik

Věří také v historické přátelství s Ruskem, což je podobně jako ochrana tradičních hodnot spojuje i s druhou nejsilnější vládní silou, Slovenskou národní stranou předsedy parlamentu Andreje Danka. Ta svého kandidáta nemá a očekává se, že právě Harabin by mohl oslovit velkou část Dankových voličů. Bude proto zajímavé sledovat, jak po volbách svoji získanou popularitu Harabin zúročí a zda založí svoji stranu. Příští rok by měly být na Slovensku parlamentní volby.

"Naopak, považuji Rusko pod vedením Putina za stabilizační a konsolidační prvek ve světové politice a bezpečnosti. Bez spolupráce s Ruskem v Evropě není možný dlouhodobý mír a prosperita," odpověděl na otázku serveru Aktuality.sk, zda považuje Rusko za bezpečnostní riziko pro Slovensko.

Inspirace autobusem Miloše Zemana

Štefan Harabin vsadil na kampaň podobnou té, kterou kdysi použil Miloš Zeman s autobusem Zemák. Slovensko projel křížem krážem, a to i v době, kdy měl být oficiálně na nemocenské po operaci kolene, na což upozornili novináři z Denníku N.

Policie v týdnu před volbami kontrolovala jeho fialový autobus Harabiňák. Podle kontroly by měla být karosa, kterou má pronajatou od soukromé firmy, odstaveným vrakem, respektive má stejné evidenční číslo jako vůz vyrobený v roce 1983.

Tohle všechno Harabin, který v kampani strašil Slováky tím, že budou muset přijmout statisíce uprchlíků, označil za útoky vládnoucího systému, který je potřeba změnit.

"Tyto volby jsou rozhodující o osudu Slovenska a jeho schopnosti být svéprávnou republikou v srdci Evropy," pravil Harabin v úvodu svého posledního videa. Na jeho konci občanům slíbil, že budou moci rozhodovat v referendu a že s nimi jako prezident uzavře novou společenskou smlouvu.

Pro mnoho Slováků, kteří volají po změně současných poměrů, je to nabídka, které se těžko odolává.

Video: Jaká je role žen v politice v zemích visegrádské čtyřky

Slovensko a celý Visegrád možná bude mít první prezidentku. Expertky středoevropských think tanků a HN hovoří o tom, jaká je role žen v politice. | Video: V4 and Europe, Martin Ehl
 

Právě se děje

před 33 minutami

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ)

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) uvedl v pondělí zveřejněné zprávě, že od roku 2000 do roku 2019 příjemci pobídek vyčerpali přes 75 miliard korun, většinou v podobě slevy na dani z příjmů. Kontroloři také konstatovali, že ministerstvo průmyslu a obchodu nesleduje dodatečné náklady státu, které pobídky provázejí. Ministerstvo se k věci zatím nevyjádřilo.

Od roku 2000, kdy byl schválen speciální zákon o poskytování investičních pobídek, do září 2020 přislíbilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) 955 pobídek. Ty měly mimo jiné pomoci snížit nezaměstnanost. Počet pobídek však v posledních letech navzdory klesající nezaměstnanosti rostl, a to až do konce roku 2018, zjistil NKÚ.

Většina státní podpory mířila do zpracovatelského průmyslu, a to na investice bez povinnosti vytvářet vyšší přidanou hodnotu. "Do tohoto odvětví plynulo 96 procent pobídek přislíbených MPO od roku 2012 do září 2020," zjistili kontroloři.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Střelci z FedEx v Indianapolis vloni zabavili brokovnici, pak si koupil dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako "útočné pušky". Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Město prověřuje, jestli v tomto případě nedošlo k zanedbání ve vymáhání zbraňového zákona. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy